Tarihteki İlk Savaş Hangisidir?

Tarih üzerinde ilk savaşın ne olduğu halen daha belirli araştırmalara ile tartışılmaktadır. Ancak bazı kaynaklarda bunun ilk insan Hz.Adem’e dayandığı da söylenmektedir. Ayrıca Habil ve Kabil arasındaki kavganın da tarihteki ilk savaş olduğu da söylenmektedir.

Resmi kaynaklara göre ise tarihteki ilk savaş milattan önce 2700 yılında Sümerler ile Akadlar arasında olduğu söylenmektedir. Bu savaşın resmi tarihi bilinse de nasıl ve ne şekilde sonuçlandığına dair herhangi resmi bir açıklama yoktur. Bugün Basra olarak bilinen bölge ve etrafında bu savaş yapılmıştır.

Resmi olarak ilk savaşın Sümerler ile Akadlar arasında olduğunu söylesek de günümüzde pek çok tarihçi bunun yanlış olduğunu ve ilk savaşın farklı milletler arasında olduğunu söylemektedir. Aslında tarih biraz net biraz da karışık bir bilim dalıdır. Ayrıca tarihteki ilkleri öğrenmek içinde pek çok bilgiye ve araştırmaya gerek duyulmaktadır.

Tarihteki bir diğer olay ise ilk savaş niteliğindedir. Bu olayı sizlere anlatalım. Hz. Adem’in üç oğlu bulunmaktadır. Bunlar ise Habil, Kabil ve Hz.Şit olmaktadır. Bu olaylar da Kabil kıskandığı kardeşi Habil’i öldürür. Daha sonrada bunu yaptığı için oralarda kaçarak farklı yerler de yaşamaya başlar. Bu durum aslında trajik bir olaydır. Bu olayın aslını bizler adak mevzusu olarak biliriz. Daha sonradan diğer kardeşi Hz.Şit ise peygamber olduğu vakit onları Allah’ın emrine çekmeye çalışır. Ancak Allah’ın emirlerine karşı gelen Kabil ve etrafında yer alan insanları bu emirlere karşı geldiği için hepsini kılıçtan geçirir.

Habil ile Kabil olayı dışında bilinen ilk savaş Osmanlı devleti zamanında olmaktadır. Aslında ilk olarak nitelendirilen bütün olayların bir başlığı ve önceliği bulunmaktadır. Tarihte bir çok ilk vardır. Bunları da ispat etmek ve gerekli belgeleri ileri sürerek kanıtlamak tarihçilerin işidir. Günümüzde teknoloji pek çok ilerlediği için artık belge ve dokümanları kolay ve rahat bir şekilde internet ortamından bulabiliyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir