Tarihteki İlk Türk Devleti Hangisidir?

Türk tarihine bakıldığında Asya ve Avrupa toprakları üzerinde yoğun bir hüküm sürüldüğünü görmekteyiz. Buna istinaden tarihteki ilk Türk devleti konusuna baktığımız da iki kıta olarak ayırt edebiliriz. Ancak yine de sene bazında değerlendirmek gerekir ise tarihte kurulmuş olan ilk Türk devletinin Asya Hun Devleti olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihte kurulmuş ilk Türk devleti olan Asya Hun devleti tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte milattan önce 220 ila 300 tarihleri arasında kurulduğunu söylenmektedir. Asya Hun devlerinin ilk hükümdarı Teoman’dır. Teoman’ın ölümünden sonra Asya Hun devletine büyük başarılar kazandıracak olan oğlu Mete Han geçmiştir. Mete Han askeri disiplini ile ön plana çıkar bir hükümdar olurken bunun yanında askeri gücü ve savaş taktiklerine de bakıldığı zaman birçok yeri bu zekasıyla ele geçirdiğini söyleyebiliriz. Mete Han hükümdarlığındaki Asya Hun devleti ordusu diğer devletler gibi alelacele kurulan bir ordu değildi. Savaş zamanında hazır kıta bulunan eğitimli ve profesyonel askerlerden oluşmaktadır. Diğer devletlerdeki askeri disiplinsizlik yerine Mete Han ordusunda tam tersine bir disiplin söz konusudur. Bu disiplin ve askeri zekasıyla Asya Hun devleri coğrafi olarak birçok yeri kısa sürede ele geçirmeyi başardı. Toprakların bir çoğunluğunun Asya Hun devletin de olması da tahıl ve yiyecek yönünden devletin çok zengin olmasına sebep olmuştur. Bu da sürekli savaşan ordunun yiyecek ihtiyacının hemen karşılanmasına olanak sağlayan etkenlerdendir.

Asya Hun devleti Teoman’ın ölümünden sonra yerine geçen Mete Han zamanında en geniş ülke sınırlarına ulaşan devlet olmuştur. Tarihimizdeki hepimizin bildiği Çin Seddi bu zaman da Çinlilerin Asya Hun devleri hükümdarı Meta Han’dan korkması üzerine inşa edilmiştir. En yüksek sınırlara ulaşan Asya Hun devleri ne yazık ki daha sonradan Çin entrikaları ve veraset sistemindeki huzursuzluklar sebebi ile ikiye ayrıldı. İkiye ayrılan devlet Batı Hun ve Doğu Hun olarak yeniden iki ayrı devlet oldu. Buna istinaden daha sonra Doğu Hun devleti de Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrıldı.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir