Televizyonların İnç ve Ekran Ölçüleri Uzunlukları

Herkese iyi günler.Bu yazımızda sizlere televizyonların ekran ve inç ölçülerinin uzunluklarını paylaşacağız.Yani 40 inç bir televizyon kaç ekrana tekabül ediyor veya 106 ekran bir televizyon kaç inçe denk geliyor tarzında uzunluklarını paylaşacağız.Umarız faydalı olur.Detaylar aşağıdadır.

Televizyonların fiyatları ekran uzunluklarına göre değişmektedir.Günümüzde artık küçük uzunluklu televizyonlar neredeyse kalmadı.Eksiden 15-20 inç arası televizyonlar üretiliyordu.Lakin günümüzde kalktı diyebiliriz.Artık bu ekranlar monitör olarak üretiliyor.Bu monitörü de tabii ki televizyon ekranı yapabiliyoruz orası ayrı.

Şimdi gelelim asıl konumuza.Peki bu televizyonların ekran ve inç uzunlukları kaç santimetre bunları öğrenelim.Detaylara ve uzunluklara aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

Televizyonların Ekran-İnç ve En-Boy Uzunlukları

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi televizyondaki ekran ve inç ölçüleri uzunlukları bu şekildedir.Şimdi bu tabloyu nasıl okuruz onu anlatalım.

Tablonun en solunda köşegenin inç ve cm uzunluğu var.Biz televizyon satın alırken inç ve kenar uzunluklarını işte bu köşegenden alıyoruz.Mesela 26 inç köşegen uzunluğu 66 santimetre köşegen uzunluğuna yani 66 ekrana eşit oluyor.Şimdi üstteki tablo üzerinden anlatalım.

Mesela 106 ekran televizyonun kaç inç ve santimetre olduğunu öğrenmek istiyoruz.Öncelikle tablodan sol taraftaki köşegen kısmından 106 cm uzunluğumuzu buluyoruz.Çünkü köşegeni 106 santimetre olan bir televizyona biz 106 ekran televizyon diyoruz.Yani her şey köşegen uzunluğuna bağlıdır.

Burada 106 santimetreyi bulduk ve inç’ini öğrenmek için de yine aynı şekilde köşegen uzunluğunun “inch” yazan kısmına bakıyoruz.Yani o da sol tarafındaki uzunluktur.Yukarıdaki görselde gördüğümüz gibi 106 ekran bir televizyon 42 inç‘e eşittir.Ek olarak televizyonun en ve boy uzunluklarına veya inç uzunluklarına yine tablodan ulaşabilirsiniz.Yeni televizyon satın alırken bu değerlere bakmakta fayda vardır.

Bu şekilde tüm televizyon ekran-inç uzunluklarını karşılaştırıp bakabilirsiniz.Bu arada bu ekran uzunluğunu kendiniz de hesaplayabilirsiniz.1 inç 2,54 santimetre olduğu için mesela 42 inç bir ekran 42*2,54 den 106,68‘e eşit oluyor.Bu da düz değer olarak 106’ya eşit oluyor.Yani 42 inç 106 cm’ye eşit olmuş oluyor.

Şimdi sizlere önemli ve çok kullanılan televizyon uzunluklarının karşılaştırmasını yazacağız.Hiç tabloya bakmadan aşağıdan da inç-kenar uzunluğu karşılaştırması yapabilirsiniz ve öğrenebilirsiniz.

15 inç televizyon 38 ekrana eşit olmaktadır.
17 inç televizyon 43 ekrana eşit olmaktadır.
19 inç televizyon 48 ekrana eşit olmaktadır.
22 inç televizyon 55 ekrana eşit olmaktadır.
23 inç televizyon 58 ekrana eşit olmaktadır.
32 inç televizyon 81 ekrana eşit olmaktadır.
37 inç televizyon 94 ekrana eşit olmaktadır.
40 inç televizyon 101 ekrana eşit olmaktadır.
42 inç televizyon 106 ekrana eşit olmaktadır.
46 inç televizyon 117 ekrana eşit olmaktadır.
50 inç televizyon 127 ekrana eşit olmaktadır.
55 inç televizyon 139 ekrana eşit olmaktadır.
60 inç televizyon 152 ekrana eşit olmaktadır.
75 inç televizyon 190 ekrana eşit olmaktadır.

Şimdilik en önemli inç-ekran uzunluğuna sahip tv’ler bu şekildedir.Eğer en-boy uzunluklarına da bakmak isterseniz üstteki görselde bulunan tabloya bakabilirsiniz.

Umarız faydalı olur.Resim “Google Görseller” ‘den alıntıdır.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir