Tüm Soygaz Elementler ve Özellikleri

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere periyodik cetvelde 8a grubunda bulunan soygaz elementlerin isimlerini ve özelliklerini anlatacağız.Umarız faydalı olur.

Öncelikle arkadaşlar 8a grubunda yer alan yani soygaz olan toplam 6 element bulunmaktadır.Bunlar sırasıyla helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radondur.Şimdi bunların özelliklerini detaylı bir şekilde öğrenelim.

1-)Helyum(He);

Atom numarası 2 olan Helyum 8a grubunun ilk elementidir.Helyum elementi ilk kez güneşte keşfedilmiştir.Kısaltması “He” ‘dir.Helyum radyoaktif bozunmalardan alfa ışıması sırasında oluşan bir elementtir.Doğada çok az bulunmaktadır.

2-)Neon(Ne);

2. soygaz elementimiz Ne kısaltmasıyla yazılan Neon elementidir.Atom numarası 10’dur.Neon tek atomlu halde bulunur.Soygaz olduğu için hiç bir elementle bileşiğe girmezler.

3-)Argon(Ar);

Bir diğer soygaz elementimiz ise Argon’dur.Atom numarası 18’dir ve kısaltması “Ar” ‘dir.Argon gazı atmosferde epey miktarda bulunmaktadır.Şöyle örnek verelim, atmosferde karbondioksit gazının yaklaşık 30 katı miktarda argon gazı bulunmaktadır.

4-)Kripton(Kr);

Atom numarası 26 olan Kripton’da bir diğer soygaz elementidir.Kısaltması “Kr” ‘dir.Kripton soygazı 1898 yılında kimyacı Ramsay ve Travers’in çalışmaları sonucunda keşfedilmiştir.Kripton gazı havada oldukça az bulunmaktadır.Kripton soygazı, ksenonla birlikte elektrik ampullerini doldurmada kullanılmaktadır.

5-)Ksenon(Xe);

Atom numarası 54 olan Ksenon elementi de bir diğer soygazdır.8a grubunda bulunur ve kısaltması “Xe” şeklindedir.Bu elementi de aynı şekilde Ramsay ve Travers keşfetmiştir.Ksenon da aynı şekilde havada oldukça az bulunan bir elementtir.Havada ortalama 20 milyonda 1 görülmektedir.

6-)Radon(Rn);

8a grubunun son elementi “Rn” kısatlmasıyla yazılan Radon’dur.Radon’un atom numarası 86’dır.Radon bilinen tüm gazların en ağırıdır.1900’lü senelerde Ramsay ve Gray’ın çalışmalarıyla birlikte keşfedilmiştir.Radon’un bir diğer ismi ise niton’dur.Radon radyoaktif bir elementtir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir