Türk-Afgan Dostluk Antlaşması (1 Mart 1921) ve Maddeleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Türkiye-Afganistan Dostluk Antlaşmasının maddelerini ve detaylarını paylaşacağız.

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Hükumeti, I. İnönü Muharebesi’nden sonra Sovyet Rusya ile ilişkileri geliştirmek maksadıyla Rusya’nın Moskova şehrine bir heyet gönderdi. Bu esnada Moskova’da bulunmakta olan Afgan heyeti ile Türk heyeti arasında 1 Mart 1921 yılında bir dostluk antlaşması imzalandı. Bu antlaşmaya göre aşağıdaki maddeler onaylanmış oldu.

Türkiye-Afganistan Dostluk Antlaşması Maddeleri:

  • 1-) Bu antlaşmaya göre her iki devlet de birbirlerinin bağımsızlığını tanıyacaktır.
  • 2-) Emperyalist devletlerin, her 2 taraftan bir ülkeye saldırması durumunda beraber mücadele ve hareket edilecektir. (Yani bir ülkeye karışılması durumunda birlikte savaşacaklardır.)
  • 3-) Türkiye, Afganistan’a kültürel açıdan yardımda bulunacak, ülkeye öğretmen ve subay gönderecektir.

Türk-Afgan dostluk antlaşmasının sonrasında Afganistan Hükumeti, Ankara’ya elçi göndermiştir ve bu bağlamda TBMM Hükumeti’nin yanında olduğunu göstermiştir. Bu arada Afganistan TBMM’yi tanıyan ilk Müslüman devlettir. Bu antlaşmadaki en önemli bilgi ise budur. Sınavlarda Türkiye’yi tanıyan ilk müslüman devlet kimdir diye sorulabilir cevap ise Afganistan‘dır.

Yazımızın sonuna geldik herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir