Türkçe Rap En İyi Diss Parçaları (Şarkıları) Hangileridir?

İyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Türkçe rap tarihinin en iyi diss şarkıları hangileridir onları anlatacağız.

Türkçe rap’in sağlam parçaları genelde diss şarkıları oluyor. İllaki dinleyiciler farketmiştir. Genellikle güzel rap şarkıları bir kişiye veya birden fazla kişiye atılmış bir diss şarkısı olmaktadır. Ayrıca diss şarkıları son zamanlarda yükselse de daha önceki yıllarda da yapılıyordu. Mesela 2000’li yılların başında Sagopa-Ceza dissleşmesi olduğu dönemler olmuştu. Aynı şekilde bu yıllarda da bazı rapçiler birbirleriyle atışabiliyor yani dissleşebiliyorlar.

Öncelikle kısada diss ne demek onu anlatalım. Diss, kısaca rap dünyasında rapçilerin birbirlerine karşı atıştığı, rapçilerin birbirlerini yermek için söyledikleri parçalara verilen isimdir. TRAP dünyasında birçok kaliteli dis şarkısı vardır. Şimdi sizler için derlediğimiz en iyi diss parçalarının isimlerini paylaşalım.

Türkçe Rap En İyi Diss Şarkıları

1-) Sagopa Kajmer & Kolera – Duygu Sömürgesi

Sagopa Kajmer ve Kolera’nın en iyi disslerinden birisi Duygu Sömürgesi şarkısıdır. Bu şarkıda Sagopa, Ceza başta olmak üzere Ayben, Fuat vb. gibi isimlere diss atmıştır.

2-) Ceza – Mürekkep Doldurdum

Ceza’nın en iyi şarkılarından birisidir. Bu parça Sagopa ve Kolera’ya atılan bir disstir. Dinlemenizi tavsiye ederim.

3-) Turgay K – Çöl Olur Marmara

Sagopa Kajmer’e atılan en iyi disslerden birisi Çöl Olur Marmara şarkısıdır diyebiliriz. Youtube’dan aratma yaparak dinleyebilirsiniz.

4-) Joker – Parola

Gelelim en beğendiğim parçalardan birisine. Bu şarkı gerçekten Trap’te bir dönüm noktası diyebiliriz. Joker bu parçada adeta Jokzilla modunu açıyor. Joker’in piyasadaki çoğu kişiye karşı attığı bir diss parçasıdır. Beat’inden sözlerine kadar 10 numara bir parçadır. Mete abiye selamlar…

5-) Joker – Jokzilla Serisi (P1-P2-P3-P4-P5-P6)

Diss listesi oluşturup da Jokzilla serisini eklemezsem olmazdı. Jokzilla P serisinin hemen hemen hepsi diss parçasıdır diyebiliriz. Özellikle P2-P4-P5 üst düzeyde parçalardır.

6-) Norm Ender – Mekanın Sahibi

Norm Ender’in yeni nesil rapçilere karşı attığı diss parça Mekanın Sahibi. Bilmeyen yoktur ama yine de listeye eklemezsek yanlış olurdu.

7-) Sagopa Kajmer – Kır Kalbini Ver Elime

Ve gelelim Sagopa’nın küfürsüz diss parçasına. Çoğu dis şarkılarda en azından 2-3 tane de olsa küfür vardır. Fakat Sagopa Kajmer Kır Kalbini Ver Elime parçasında hiç küfür yok diye hatırlıyorum. Bu parça Ceza’ya atılan bir disstir diyebiliriz.

NOT = Liste karışık şekilde oluşturulmuştur.

BONUS = Bonus olarak İçyüz ve Joker’in disleşmeleri de mevcuttur. İçyüz’ün “Osmanlı Torunu” ve Joker-Alleme ‘nin “Piyango” diss parçaları da Trap’te en iyi dislerden birisi olarak sayılmaktadır.

EKSTRA PARÇALAR

Tabii ki yukarıdaki diss şarkılara ilave olarak aşağıdaki parçaları da ekleyebiliriz.

  • Joker – Bay Bay (Burry Soprano’ya atılan diss)
  • Joker – Yarasa Koleksiyonu (Patron’a atılan bir diss)
  • Ceza – Acı Biber (Ege Çubukçu’ya atılan diss olduğu söyleniyor)
  • Patron – Kaybedecek Ne Kaldı (Birçok kişiye atılan diss)
  • Hidra – Beyaz Diş (Grogi’ye atılan diss)
  • Mode XL – Erotizma (Sagopa’ya atılan diss)
  • Ceza & Sahtiyan & Ayben Diss To Sagopa (Sagopa’ya atılan diss)

Şimdilik sizler için araştırdığımız en güzel diss rap şarkıları bunlardır. Sizlerin de bildiği farklı diss şarkıları varsa yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir