Türkiye’nin En Değerli 5 Şirketi

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere dünyanın en değerli 5 şirketinden sonra Türkiye’nin en değerli 5 şirketini tanıtacağız.

Borsa İstanbul’un Aralık 2016 yılı verilerine göre Türkiye’nin en değerli 5 şirketi açıklandı.Şimdi bu şirketlerin isimlerini maddeler halinde paylaşalım.

5-)Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.

Enka Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden birisidir.Enka şirketinin piyasa değeri yaklaşık 22 milyar Türk Lirasıdır.Sadece ülkemizde değiş yurt dışında da epey faaliyetleri vardır.Şuana kadar toplamda Türkiye’de 121 projeye imza atmış olan Enka yurt dışında da toplamda 380 projeye imza atmıştır.

4-)Türkiye İş Bankası

1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye İş Bankası’nın piyasa değeri yaklaşık 23 milyar tl‘dir.Ülkemizde en büyük bankalardan birisi olarak kabul edilmektedir.

3-)Akbank

Ak bankasının adı “Adana’daki Kayserililer” den gelmektedir.Akbank ilk olarak 1948 yılında Adana’da kurulmuştur.Bankanın şuanki piyasa değeri 31 milyar tl‘dir.

2-)Garanti Bankası

1946 senesinde Ankara’da kurulan Garanti bankası ülkemizin en değerli bankası konumundadır.Şuandaki piyasa değeri Borsa İstanbul’un verilerine göre yaklaşık 32 milyar tl‘dir.

1-)Koç Holding

Geldik listemizin ilk sırasına.Eminim ki çoğunuz ilk sırayı tahmin etmiştir.Evet ilk sırada Türkiye’nin en değerli şirketi Koç Holding bulunmaktadır.Koç Holding’in piyasa değeri yaklaşık olarak 34 milyar tl’dir.Koç Holding ilk olarak Vehbi Koç tarafından “Koçzade Ahmet Vehbi” ismiyle Ankara’da kurulmuştur.

Şimdilik en değerli 5 şirket bu şekildedir.İlerleyen zamanlarda sıralamada değişiklik olursa konuyu güncelleyeceğiz.Herkese iyi günler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir