Yakup Kadri Karaosmanoğlu – Yaban Roman Özeti

Kitabın Adı : Yaban

Yazarı : Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitabın Konusu

Sakarya Savaşı’nın sonundan I. Dünya Savaşı’nın bitimine kadar olan süre zarfında Anadolu’da bulunan köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye karşılık tavırları kapsamaktadır.

Kitabın Özeti

Bir paşa oğlu olan Ahmet Celal, I. Dünya Savaşı’nda yedek subay olarak katılır ve bu savaşta bir kolunu kaybeder. Henüz 35 yaşlarında olmasına rağmen hayatın tamamen bittiği hissine kapılır. İngilizlerin İstanbul’a girmesinden sonra Mehmet Ali’nin çağrısına uymuş ve Porsuk Çayı kıyısında bir köye yerleşir. Ahmet Celal köylü için ”Yaban”dır.

Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mutafa Kemal Türk ulusunun bağımsızlığı için uğraşırken köylülere bu durumu anlatmaya çalışır. Ancak kimse ona inanmamaktadır. Mehmet Ali, emireri , annesi Zeynep kadın, Mehmet Ali’nin kardeşi İsmail ve onun karısı Emine ile dostluk kurar. Salih Ağa köyün en zengin ve ağasıdır. Köylüyü ekonomik açıdan sömürmektedir.Şeyh Yusuf adında diğer bir kişi ise manevi açıdan köylüyü yıpratmaktadır. Muhtarın ise herhangi bir gücü köyde bulunmamaktadır. Ahmet Celal’i köylünün bu iki tipi engellemeye çalışır.

Yunan birliği Sakarya Savaşı’nın hemen öncesinde girer. Kedilerine karşı direnenleri öldürürler. Salih Ağa kendisiyle işbirliği yapar ancak Şeyh Yusuf’u bile aldatır ve sömürür. İkinci Yunan birliği ise Sakarya bozgunundan sonra köye gelir. Köyü yerle bir ederler. Acımasız bir biçimde davranırlar.

Ahmet Celal, Emineyi sever. Köy düşman eziyetleri altında inim inim inlemektedir. Köylü ise bu durum karşısında kaderine razı olmuştur. Ahmet Celal’in ise tavrı nettir. Türk askerlerinin geleceğine karşılık umudunu kaybetmez. Ahmet Celal bu durumlara dayanamaz ve sonunda Emineyi alır ve kaçar. Kaçarken ikisi de yaralanır. Emine’nin almış olduğu yara oldukça ağırdır. Kaçacak takati kalmaz. Ahmet Celal ise Emine’yi ve anılarını topladığı defteri yanına alarak bilmediği yollara doğru köyden uzaklaşır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir