Yeminli Tercüman Olmak Ya Da Olmamak!

Yeminli tercümanlık son zamanlarda üzerinde sıklıklı konuşmalar yapılan ve hararetli tartışmalara sahne olan bir meslek… Kimileri için hayal ötesi fırsatlara sahip, muazzam bir meslek. Kimileri ise bu mesleğe karşı çok büyük önyargılara sahip. Zararlarından bahsedip duruyor! Peki ne yapmalı? Kimi dinlemeli? İşte bu sorunun cevabını arıyoruz.

Öncelikle yeminli tercüman olmak istiyorsanız sorumluluk almasını seven biri olmalısınız. Çünkü yapacağınız tercümanlık sonucunda bir hata bulunursa bu hatanın yol açtığı zarara da katlanmak zorundasınız. ”Yeminli” olmasının altında yatan neden bu… Sorumluluk duygusu yüksek bir kişiliğe sahip olmanın yanı sıra, çok esnek saatlerde iş yapabilme alışkanlığınızın da olması gerekiyor. Çünkü bu meslekte ne zaman çalışacağınız pek belli olmaz. Gün olur günlerce iş alamaz ve boş boş durursunuz. Gün olur fazla iş alırsınız kafanızı kaşıyacak vaktiniz olmaz! Bu tempoya ayak uydurmak da herkesin harcı değildir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen iyi yanları da yok değildir yeminli tercüman olmanın… Süre sınırı olmaksızın bir iş hayatınızın olmasını bir hayal edin? Sabah 7’de kalkma derdi yok. İsterseniz gece 2’de çalışın, tamamen size kalmış… Ücreti de iyidir hani, iyi bir yeminli tercüman nerden baksanız 5000 liranın üzerinde para kazanır. Hem de evinden bir adım bile dışarı adım atmadan! Tabi tercümana göre değişir bu rakam ama ortalama olarak 5000 demek iyi bir tercüman için sanırım yanlış olmayacaktır.

Böyle işte iyi yanları da var kötü yanları da… Genel bir iyidir kötüdür tanısı koymaktansa size göre iyi midir; kötü müdür? Buna bakın! 😉

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir