Yeni Keşfedilen Geometrik Şekil: Skutoit {Tüm Özellikleri}

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda bilim adamları tarafından yeni keşfedilen bir geometrik şekil olan 3 boyutlu scutoid (skutoit) cisminin özelliklerini ve kullanım alanlarını anlatacağız.

Geçtiğimiz günlerde bilim adamları yeni bir gemetrik şekil bulduğunu söylediler. Aslında yeni icat etilen bir cisim değil bu önceden de vardı fakat ismi konulmamıştı. Artık şimdi bu cismin kesin bir ismi var ve adı ingilizce “Scutoid” ve Türkçe karşılığı ise “Skutoit” ‘tir. Bu cismi İspanyol biyolog Escudero‘nun keşfettiğini ve bu yüzden şeklin ismine Escudero’dan türeterek “Scutoid” verdiği söylenilmektedir. Tabii ki ne kadar doğrudur bilmiyoruz. Bu şekil dediğimiz gibi önceden de vardı fakat ismi tam yoktu diyebiliriz. İnsan, hayvan, bitki kısacası tüm canlı vücutlarının içerisinde bu skutoit’ler vardır.

Şimdi gelelim biraz skutoit şeklinin özelliklerine. Skutoit’ler alt tarafı beşgen ve üst tarafı altıgenden oluşan 3 boyutlu bir karmaşık cisimdir. Örnek olarak resmini aşağıya ekleyelim.

Skutoit geometrik cisim
Skutoit geometrik cisim

Üstteki resimde gördüğünüz gibi alt kısmı beşgen ve üst kısmı altıgenden oluşan ayrıca yan yüzeyinin birinde üçgen şeklinde çıkıntısı olan bir cisimdir. Skutoit’in 8 tane yüzeyi bulunmaktadır. Resimden kendiniz de sayabilirsiniz. Skutoit’in köşe sayısı ise 12‘dir. Alt taraf beşgen olduğu için buradan 5 köşe geliyor, üst taraf altıgen olduğundan oradan da 6 köşe geliyor. Ayrıca üçgen ayrıttan da 1 tane geliyor çünkü diğer 2’si zaten altıgende bulunduğu için onu saymıştık. Haliyle 12 tane köşesi vardır diyebiliriz. Son olarak Skutoit’in kenar sayısı 18′dir. Ayrıca dediğimiz gibi bu cisim üç boyutlu bir cisimdir. Genel olarak geometrik özellikleri bu şekildedir.

Son olarak Skutoit’ler yeni ders yılında okul müfredatına girecek mi henüz bilmiyoruz bu konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Ama müfredata girilirse korkmaya gerek yok evet gerçekten karmaşık bir cisme benziyor. Lakin yinede beşgen ve altıgen olarak düşündüğümüzde kolaylıkla kafamızda canlandırabiliriz ve karşımıza çıkan soruları çözebiliriz.

Şimdilik skutoit hakkında diyeceklerimiz bu şekildedir. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Barış Özcan hocamızın buradaki videosunu izleyebilir ve konuyu iyice kavrayabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Yeni cisim Skutoit hakkında sizlerin görüşlerinizi bekliyoruz. Aşağıdan yorum atabilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir