Ahbap mı, Ahbab mı, Ahpap mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ahbap, ahpap, ahbab hangi kelime doğru yazılmıştır onu açıklayacağız.

Dilimizde bazı kelimeler yazılış itibariyle çok karıştırılmaktadır. Bazı kelimeleri okunduğu gibi yazmaya çalışırız fakat böyle okunduğu gibi yazıldığında hatalı olabiliyor. Bu yüzden elimizden geldiğince kelimelerin doğru yazılışlarını güzel bir şekilde öğrenmemiz gerekmektedir. Özellikle lise ve üniversiteye hazırlık yapan öğrenci arkadaşlarımız Türkçe sınavlarındaki yazım kuralları bölümü için bazı zor kelimelerin doğrusunu ezberlemeleri gerekmektedir. Şimdi yine çok karıştırılan kelimelerden birisi olan ahbab, ahpap veya ahbap hangisi doğrudur TDK’ya göre onu açıklayalım.

Ahbap mı, Ahbab mı, Ahpap mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Ahbap
  • Hatalı yazılışı ==> ×Ahbab, ×Ahpap

Türk Dil Kurumuna göre “Kendisiyle yakın ilişki kurulup sevilen, sayılan kimse.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Ahbap‘tır. Yani ahbab ve ahpap kelimeleri yanlış yazılımlarıdır. Aslında bu iki hatalı kelimelerden daha çok ahbab ile karıştırılıyor. Fakat son harfi p harfi olacaktır. Ortadaki harfi ise b harfi olmalıdır.

TDK’nın resmi web sitesine göre kelimenin doğru yazılışı yukarıda gördüğünüz gibi ahbap kelimesidir. Sizler de sozluk.gov.tr sitesine girerek kelimenin doğrusunu öğrenebilirsiniz. Kanıt olarak da yukarıdaki resme bakabilirsiniz.

Diğer doğru kelime yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz.

Benzer yazılarımız;

Orjinal mi orijinal mi doğrusu nedir?

Yalnış mı yanlış mı doğrusu nedir?

Yanlız mı yalnız mı doğrusu hangisidir?

Hoşçakal nasıl yazılır ayrı mı bitişik mi?

Kontör mü kontür mü doğrusu nedir?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir