Ayşe Kulin – Nefes Nefese Kitabı Hakkında Kısaca Bilgi

Kitabın Adı : Nefes Nefese

Yazarı : Ayşe Kulin

Başlıklar

Kitabın Kısaca Konusu

Ayşe Kulin’in Nefes Nefese kitabı 2. dünya savaşı sırasında Avrupa’da görevliyken, Adolf Hitler’in pençesine düşen (Türk asıllı olan ve olmayan) pek çok Musevi’yi kurtarmayı başarmış Türk diplomatlarının ve Fransız Direniş Hareketi’nde görev alan bir Türk gencinin yaşadıklarından esinlenerek yazılmıştır.

Kısacası kitap 2. dünya savaşı sırasında olan bazı olayları ele almaktadır ve yazar bunu müthiş akıcı bir şekilde romanına uyarlamıştır. Herkesin okumasını tavsiye ettiğimiz bir kitaptır.

Roman Yazılırken Yazarın Tavsiye Aldığı Kişiler

Romanın yazılabilmesi için yazar bir çok diplomat, büyükelçi ve yazar gibi kişilerden yardım ve ilham almıştır. Yardım alınan kişilerden bazıları büyükelçi Namık Yolga, büyükelçi Necdet Kent, Sayın Robert-Lazare Rousso ve eşi, Luiz Behar’dır. Bunların yanı sıra 500. yıl vakfı danışması olan Harry Ojalvo, Naim Güleryüz, Rahmi Aktaş, Jak Deleon, büyükelçi Taylan İzmirli, Faruk Sayar, Lale Akkoyunlu, Meyzi Barın ve Ayda Köseoğlu gibi isimlerden de yardım alınmıştır. Yazar bu isimlerin hepsine kitabın önsözünde teşekkür etmektedir.

Bizler de böyle harika bir eserin ortaya çıkmasına yardımcı oldukları için tüm bu isimlere ve kitabın yazarına sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Roman İçin Kullanılan Kaynaklar ve Benzer Kitaplar

Romanda yer alan siyasi ve sosyal olaylar ile zamanın siyasetçileri arasında geçen gerçek konuşmaları yazmak için yazarın yararlandığı bazı kaynak kitapların isimleri aşağıdaki gibidir;

  • Savaşan Dünya ve Türkiye (Kamuran Gürün)
  • Selim ile Celine (Kamuran Gürün)
  • Bir Dönem Bir Çocuk (Altan Öymen)
  • Kalderon Ailesi (Moris Karako)
  • Eski İstanbul’un Yaşayan Tadı (Jak Deleon)
  • Cehennemde Bir Ada (Gülseren Engin)
  • 500. yıl vakfındaki kitapçıklar, belgeler ve gazete küpürleri

Bu kitaplar Nefes Nefese kitabına çok benzer konudaki kitaplardır. Yani Nefes Nefese kitabını beğendim diyorsanız bu kitapları da okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü konu bakımından birbirlerine çok yakınlar. Özellikle “Cehennemde bir ada” romanı bu kitaba dönem ve konu bakımından çok benzemektedir. O kitapta da 2. dünya savaşı dönemindeki olaylar müthiş bir kalemle anlatılmaktadır.

Nefes nefese kitabı hakkında sizlere vereceğimiz kısa bilgiler bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi kitap okumalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir