Başarılı Çocukların Özellikleri Nelerdir?

Başarı kolay elde edilmez. Çalışmanın uşağı olmadan başarının elde edilmesi söz konusu değildir. Bu yazı dizimizde başarılı bireylerin özellikleri hakkında bilgi ve deneyimlerimi bir eğitmen olarak paylaşacağım. Yazı dizimizin faydalı olmasını temenni ediyorum.

Başarılı çocukların genel özellikleri şunlardır:

1- Çalışma Disiplini: Başarı disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Hiçbir başarı tesadüf ürünü değildir. Disiplinli çalışma ile başarıya ulaşmanız mümkündür. Kafası estiğinde ders çalışan bir öğrenci ile düzenli ders çalışma alışkanlığı olan bir öğrencinin başarı durumu aynı olmayacaktır. Bu yüzden çalışmalara mutlaka bir disiplin ve düzen kazandırmak gerekir. Haftalık ders programına uygun formatta bir çalışma planı yapılmalı ve bu plana sadık kalarak çalışılmalıdır.

2- Aile Yapısı: Başarılı çocukların aile yapısı ve bağları kuvvetlidir. Öğrencinin başarı ve devam durumu sürekli takip edilir. Bireyler birbirleri ile sürekli ilişki içindedir. Anne ve baba ilgilidir. Çocuklarının tüm sorunları ile ilgilenir. Onlara verimli çalışma ortamları ve imkanları sunarlar. Başarılarının artması için elinden geleni yaparlar. Zengin öğrenme ortamına sokarlar. İlgisiz başı boş bırakılan çocukların başarıyı elde etmesi zordur. O yüzden aile yapısı ve bağları güçlü olan bireylerin başarı elde etmesi oldukça kolaydır.

3- Kendine Güven: Başarılı bireylerin kendilerine güvenleri oldukça yüksektir. Bir işi başarmaya olan inançları yüksektir. Bu yüzden sayısız deneme yaparlar. Yanlışlarını öğrenip ona göre kendini geliştirirler. Başarılı olmak için elinden geleni yaparlar. Özgüvenleri de oldukça yüksektir. Kendine güvenmeyen çocuklar sürekli başarısız olma korkusu yaşarlar. Başarısız olduklarında cezalandırılacaklarını düşünürler. Kendisi ile alay edileceği küçük düşeceği herkesin kendisine güleceğini düşünürler. Bu korku ile özgüven eksikliği yaşarlar. Deneme yapmaktan çekinirler.

4- Olaylara Bakış Açısı: Başarılı bireyler her zaman pozitif bir düşünce yapısına sahiptir. Olaylara her zaman sağ duyulu yaklaşırlar. Kaygı düzeyleri oldukça düşüktür. Başarılı olmak gibi başarısız olmanın da doğal bir olay olduğunu bilirler. Başarısız olduklarında mazeret üretmek yerine başarısız olma nedenlerine yoğunlaşırlar. Problem çözerken her zaman akılcı ve mantıklı yaklaşırlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir