Blogger (Blogspot) Site İçin Ücretsiz HTTPS Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere blogger siteler için ücretsiz HTTPS yönlendirmesi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi web sitelerin güvenli olması açısından site sahipleri sitelerine HTTPS yönlendirmesi satın almaktadır. Bu yönlendirmeleri domain firmalarından uygun fiyatlara yıllık olarak satın alabilirsiniz. Özellikle Google açısından sitenin https sertifikası olması yani SSL sertifikalı olması çok önemlidir. Bu bakımdan sitelerin güvenliği açısından ve seo kalitesi açısından https sertifikası olması ekstra bir katkı sağlayabilir. Normalde blogger harici wordpress, opencart gibi sitelere SSL sertifikası alım işlemi domain firması ile yapılıyor. Yani belli bir ücret karşılığında yapılıyor diyebiliriz. Ama blogger sitelerde bu tamamen ücretsizdir. Peki blogger sitelere SSL sertifikası nasıl alınır şimdi maddeler halinde onu yazalım.

Blogger Sitelere Ücretsiz HTTPS Yönlendirmesi (SSL Sertifikası) Nasıl Yapılır?

1-) Blogger siteye https yönlendirmesi yani SSL sertifikası almak için öncelikle blogger yönetici panelini açıyoruz. Buradan “Ayarlar > Temel” bölümüne giriyoruz.

2-) Ardından sayfanın orta kısmında aşağıda gördüğünüz gibi HTTPS kullanılabilirliği ve yönlendirmesi seçeneği çıkacaktır. Buradan https kullanılabilirliği bölümünü “Evet” olarak seçiyoruz.

3-) Ardından https yönlendirmesini de “Evet” olarak işaretliyoruz. Sonrasında ayarları kaydediyoruz. Böylelikle sitemizi https olarak ücretsiz yapmış oluyoruz. Yani bir nevi ücretsiz SSL sertifikası almış oluyoruz. Blogger siteler için bu seçenek tamamen ücretsizdir. Bu şekilde anlatıldığı gibi yaparsanız siteniz https olarak açılmış olacaktır.

4-) Aşağıda gördüğünüz gibi site “https://www.siteadi.com” şeklinde açılacaktır. Burada site ister .com lu olsun isterse de .blospot.com lu olsun her iki türlü de blogger siteler bu işlemler sonrasında SSL sertifikası almış olacaktır. Yani https şeklinde açılmış olacaktır.

5-) Dediğimiz gibi site adresi .com şeklinde bile olsa yani sonunda blogspot olmasa bile site yinede bu işlemler sonrasında https olarak açılmaktadır. Bizler de ilk başta bilmiyorduk fakat sonradan öğrendik ki tamamen ücretsiz bir yöntemmiş. Bu sayede sizler de para harcamadan blogger sitenize SSL alabilirsiniz.

Bu şekilde blogger tabanlı siteleri https şeklinde yapabilirsiniz. Yani ücretsiz SSL sertifikası alabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

  1. Bu ayar bende henüz durum yok gözüküyor ve yönlendirmeyi açtığımda siteye giremiyorum

    1. Hocam yönlendirme direkt aktif olmuyor birkaç saat beklemek gerekiyor otomatikman google onayladığında iki kısmı da evet yaparsınız. Konuda bahsetmemişim sanırım ama bende de geçenlerde olmuştu. 1 gün beklemiştim sonra otomatik düzeldi. HTTPS kullanılabilirlik ve yönlendirmesini ikisini de Evet yapmıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir