Börtme Turşu Nedir, Nasıl Yapılır? Börtme Turşu İçin Gerekli Malzemeler

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Börtme turşusu nedir, nasıl yapılır, hangi yöreye aittir ve Börtme turşusu için gerekli malzemeler nelerdir kısaca tarifini anlatacağız.

Börtme turşu Denizli Buldan ve yöresine ait özel bir turşudur. Genellikle Denizli ili ve civarında özel olarak yapılan bir turşu olarak bilinmektedir. Bu yüzden tarifi hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Şimdi sizlere Börtme turşu nasıl yapılır, tarifi nedir kısaca onu anlatacağız. Ayrıca Börtme turşusu için gereken malzemeler nelerdir kısaca onları da yazacağız. Şimdiden afiyet olsun…

Börtme Turşu İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • 4-5 tane kuru boz patlıcan
  • 20 adet kuru biber
  • 3-4 diş sarımsak
  • 3 su bardağı su
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 çorba kaşığı kaya tuzu

Börtme Turşu Nasıl Yapılır? Börtme Turşu Tarifi Nedir?

Börtme turşusu yapmak için öncelikle kuru boz patlıcanları büyük büyük küp biçiminde doğruyoruz. Ardından bu patlıcanları kuru biberler ile birlikte kısa bir süre haşlıyoruz. Akabinde bunların üzerine kaynatılıp soğutulmuş su ile birlikte sarımsak, sirke ve kaya tuzu karışımını ekliyoruz. Yani ilk önce patlıcan ve kuru biberleri güzelce haşlayıp sonrasında su, sarımsak, kaya tuzu ve sirke karışımını bu sebzelerin üzerine ilave ediyoruz. Ardından turşu karışımımız hazırlanmış oluyor. Bu turşu karışımını 1-2 gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Börtmek Kelime Anlamı Nedir?

TDK’ya göre börtmek kelimesi halk ağzında “Az pişirmek, haşlamak” veya “Kabarmak, şişmek” anlamlarına gelmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir