Buldan Simidi Nedir, Nasıl Yapılır? Buldan Simidi Yemek Tarifi

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere buldan simidi nasıl yapılır, buldan simidi tarifini nedir kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Denizli’nin Buldan ilçesinde yapılan özel bir simit olan Buldan simidi yıllardır beğeniyle tüketilmektedir. Özellikle Denizli ve civarında bazı fırınlarda özel Buldan simidi satılmaktadır. Şimdi sizler için Buldan simidi nasıl yapılır, Buldan simidi için gerekli malzemeler nelerdir, kısaca tarifini paylaşalım.

Buldan Simidi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • Su
  • Susam
  • Un
  • Maya
  • Tuz

Buldan Simidi Nasıl Yapılır? Buldan Simidi Tarifi

Buldan simidi yapmak için ilk olarak un, tuz, maya ve suyu karıştırarak hamur oluşturuyoruz. Ardından yaptığımız bu hamuru güzelce dinlendiriyoruz. Hamuru dinlendirdikten sonra hamurdan yaklaşık 120 gramlık bezeler alıyoruz ve bunlara yuvarlak şekil veriyoruz. Ardından bu yuvarlak simit şeklindeki hamurların dışını bolca hafif sulanmış susam ile kaplıyoruz. Sonrasında yaptığımız hamurları sıcak fırına atıyoruz. Burada simitlerin alüminyum tepsi içinde pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde Buldan simidimizi hazırlıyoruz. Ek olarak şunu belirtelim; hamurun mayalanma süresi ve maya miktarı mevsimden mevsime göre değişkenlik göstermektedir. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir