Çocuğuma Bilgisayar Almalı Mıyım?

Teknoloji çağında yaşayan anne ve babalar çocuklarına bilgisayar alma konusunda büyük tereddütler yaşar. Bilgisayarın bozucu etkisinden korktuğu için bir çok anne ve baba çocuklarına bilgisayar alma konusuna sıcak bakmazlar. İnternetin kötü etkileri, oyun bağımlılığı düşünüldüğünde anne ve babalara bu konuda hak vermemek mümkün değildir.

Eğitimci bir baba olarak bilgisayar alma konusunda tüm anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunabilirim:

1-) Bilgisayar amacına uygun kullanıldığında oldukça faydalı bir eğitim aracı olabilir. Öğrendikleri konuları tekrar etme, test çözme gibi bir çok aktiviteyi bilgisayardan yapabilirler. Bilgisayar ile birçok bilgiye kısa sürede ulaşabilir. Teknolojiyi kullanma becerisi, araştırma ve inceleme yeteneği kazanırlar. Bilgiye ulaşma, bilgiyi doğru yerde arama, bilgiye ulaşmanın zorluklarını yaşayarak öğrenebilirler.

2-) Bilgisayar kontrolü anne ve babada olmalıdır. Günde 1-2 saat gibi sınır konulmalıdır. Gün boyu çocuk bilgisayar başına oturtulmamalıdır. Bilgisayar ödev olduğu zaman açılmalıdır. Onun dışında eğlence amaçlı günde 1 saat oynanmalı ve süre bitiminde anne ve baba tarafından bilgisayar kapatılmalıdır.

3-) Çocuğunuzu bilgisayardan mahrum bırakmanız doğru değildir. Bu sefer çocuk bu ihtiyacını karşılamak için internet kafelere gidecek ve kötü ortamlarda bulunacaktır. Sakındığınız her konuda çocuğunuz açlık hissedecektir. Bu yüzden çocuktan bazı şeyleri sakınmak daha sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilir.

4-) Bilgisayarlara mutlaka filitre programı konulmalıdır. Böylece çocuklar cinsel içerikli sitelerden korunmuş olur. Çocuklar için yüklenen oyunların şiddet içerikli olmamasına da dikkat edilmelidir. Eğitici oyunları oynatmak çocukların gelişimine olumlu katkılar sağlayacaktır.

5-) Çocuğunuza bilgisayarı 10 yaşından önce almamanızı tavsiye ederim. 10 yaşından küçük çocuklar yani 1.2.3 sınıf çocuklar için eğitimde bilgisayar kullanımı çok önemli değildir. Araştırma ve incelemeye dayalı ödevler çok azdır. 4.sınıftan itibaren çocukların araştırma ve inceleme ödevleri çoğalmaktadır. 10 yaş çocuğa bilgisayar almak için ideal yaştır. Bilgisayarı alırken hangi amaçla aldığınızı iyi belirlemelisiniz. Bilgisayarı çocuğa verip başında saatlerce oyun oynamasını sağlamakla en büyük kötülüğü çocuğunuza yapacaksınız. Bu yüzden bilgisayarın kontrolü hep sizde olmalıdır.

Yazar=Rehber Öğretmeni

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir