Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarının kitap okuma alışkanlığı olmadığından yakınan anne ve babalar için hazırlanmış bir yazıdır. Yazı kitap okumayı ilk ve orta okulda sevmeyen lisede sevmeye başlayan yüzlerce kitap okuyan bir öğretmen tarafından hazırlandı. Yazı dizimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırırken şu hususlara dikkat etmelisiniz:

1-) Çocuğun iç dünyasına hitap edecek kitapları bulmalısınız. Kitap çocuğun seviyesine uygun olmalıdır. İlköğretim 3.sınıf bir öğrenci için maksimum 96 sayfalık kitaplar okutulmalı. Kitapların yazı fontu çocuğun yaşına hitap etmelidir. Kalın sıkıcı kitaplar çocukları kitap okuma duygusunu yok edecektir.

2-) Çocuğunuza örnek olmalısınız. Onun yanı sıra kitap alıp okumalısınız. Hatta evde akşam belli bir saat kitap okuma saati yapıp bu saatte ailece kitap okunmalıdır. Ömrü hayatında 1 kitap okumayan, çocuğuna sürekli kitap oku diyen bir babanın etkili olması beklenemez. Örnek olmalısınız. Onunla birlikte kitap okumalısınız. Okuduğu kitaptan neler anladığını sormalısınız. Size kitabı anlatmak için büyük bir keyifle okuyacaktır.

3-) Kitap okuma konusunda çocuğunuzu yüreklendirmelisiniz. Ona hedefler koyup bu hedefleri başardığında ödüllendirmeler yapmalısınız. Ödül onun sevdiği ve ilgisini çeken şeyler olmalıdır.

4-) Çocuğunuzu kitap fuarı, kütüphane gibi mekanlara götürmelisiniz. Böylece kitapları yerinde ve kaynağında görme şansı olur. Kütüphanenin sessiz ortamında kitap okumanın hazzını yaşar. Kitapçıdan para vererek aldığı kitabın kıymetini daha iyi bilir.

5-) Çocuğunuza kitaplarını muhafaza etmek için bir kitaplık yapın. Okuduğu kitapları kitaplıkta saklamasını sağlayın. Okuduğu kitapların listesini çıkarın. Okuduğu kitapla ilgili sinema filmlerine götürün. Okuduğu kitabı size anlatmasını ve kritik etmesini sağlayın. Kitap okumayı bir yaşam biçimi haline getirmesini sağlayın. Kitap okumayı bir zorunluluk olarak değil hayatın bir doğası olarak kabul etmesini sağlayın.

6-) Özel günlerde çocuğunuza kitap hediye edin. Bir arkadaşına hediye alırken kitap hediye etmesini sağlayın. Kitapların ne kadar iyi bir dost olduğunu anlatın. Böylece kitaplara olan sevgi ve saygısı artacak içinden gelerek kitap okumaya başlayacaktır.

Editör=Sınıf Öğretmeni

YORUMLAR

  1. çocuklara kitap sevgisini aşılamakla ilgili çok güzel bir yazı olmuş heryerde paylaşacağım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir