Çocuklara Mesleki Eğitim Nasıl Verilir?

Hayatımızı şekillendiren en önemli olay hiç kuşkusuz meslek seçim aşamasıdır. Bu süreci çok sağlıklı atlatmak gerekir. Ülkemizde sevmediği işi yapıp mutsuz bir yaşam süren milyonlarca insan gösterebiliriz. Bu yüzden meslek seçimine çok dikkat etmek gerekir. Bir eğitimci olarak meslek seçim konusunda tüm anne ve babalara şu tavsiyelerde bulunabilirim:

1-) Meslek seçiminde ana kıstas çocuğun yetenekleridir. Çocuğunuzun ilgi ve yeteneğine uygun mesleklere yönlendirme yapmalısınız. Bunun için çocuğun kendini çok iyi tanıması gerekir. Güçlü ve zayıf yönlerini iyi bilmesi gerekir. Kendini tanımadan bilmeden meslek seçmesi çok sağlıklı değildir. Bu yüzden okul hayatı boyunca kendini ve yeteneklerini gözden geçirmesi gerekir.

2-) Kendini iyi tanıyan bireye artık meslekleri tanıtabilirsiniz. Bir mesleğin gerektirdiği tüm özellikler açıkça dile getirilmelidir. Mesleklerin artı ve eksi yönleri iyi bilinmelidir. Mesleğin çalışma koşulları ve iş alanları iyi bilinmelidir. Mesleğin günümüzde geçerliliği ve güncelliği iyi takip edilmelidir.

3-) Meslek seçiminde seçim tamamen bireye bırakılmalıdır. Birçok birey yoğun bir anne ve baba baskısı altında meslek seçimi yapmaktadır. Anne ve babasını kırmamak adına seçilen mesleklerde bireyler hayat boyu sevmediği işleri yaparak mutsuz bir yaşam sürmektedir. Bu anlamda kişi hangi meslekten haz duyuyorsa o mesleğe yönelmelidir. Sevmeden içinden gelmeden bir mesleği insanın hayatı boyu icra etmesi zordur.

4-) Meslek seçiminde bakış açıları zenginleştirmek gerekir. Para kazandıran meslekler iyi meslektir anlayışından çıkıp kişinin kendi bütünlüğünü bulacağı kendini tamamlayacağı meslekler seçmesi sağlanmalıdır. Her şeyin para olmadığı o işin gerektirdiği koşulların ve kişinin o mesleği sevmesi dikkate alınmalıdır.

5-) Meslekleri yerinde görüp tanıması sağlanmalıdır. Bu anlamda çocuğun ileride sahip olmak istediği meslekleri belirleyip bu meslekten kişilerle çocuğu bir araya getirmek gerekir. Böylece çocuk meslek hakkında birinci ağızdan bilgi sahibi olabilir. Tüm soru ve sorunlarına cevap bulabilir.

6-) Meslek seçiminde acele etmemek gerekir. Sınav puanına göre meslek seçmek son derece yanlıştır. Bu yüzden istediğiniz bölümü tutturuncaya kadar çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Acele etmek hızlı kararlar vermek size yanlış meslek seçtirebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir