Deprem Kaynaklı Can ve Mal Kayıplarını Önlemeye Yönelik Çözümler (Kısaca)

Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple Türkiye’de bazı zamanlar büyük depremler meydana gelebilmektedir. Türkiye’deki diri fay hatlarının gösterildiği haritaya aşağıdan bakabilirsiniz.

Depremin ne zaman olacağı önceden bilinemez lakin zararlarından korunmak için birtakım önlemler alınabilir. Şimdi bazı önlemleri kısaca sizlere aktaralım.

Deprem Kaynaklı Can ve Mal Kayıplarını Önlemeye Yönelik Bazı Tavsiyeler

  • Mühendisler tarafından depreme dayanıklı binalar yapılmalıdır ve dayanıklılığı kontrol edilmelidir.
  • Ülkemizdeki mevcut binaların depreme dayanıklı mı değil mi olduğunu kontrol etmemiz gerekir. Dayanıklı olmayan binalar kentsel dönüşüm için ön sıralara alınmalıdır.
  • Bir deprem planı oluşturulmalı ve bu planda deprem esnasında güvenli yerler, deprem sonrası binadan çıkış yolları belirlenmelidir.
  • Depremdeki sarsıntı anında devrilebilecek eşyalar sabit duruma getirilmelidir.
  • Deprem öncesinde veya deprem sarsıntı anında hızlı bir şekilde içinde en gerekli malzemelerin bulunacağı bir deprem çantası hazırlanmalıdır.
  • Son olarak deprem bittikten sonra arama kurtarma çalışmalarına katılmalı ve depremzedelerin kurtarılması için çalışanlara yardımcı olunmalıdır.

Deprem kaynaklı can ve mal kayıplarını en aza indirmek için alınacak bazı önlemler bu şekildedir. Umarız faydalı olur. Sizlerin de bildiği farklı çözüm yolları varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir