Halid Ziya Uşaklıgil – Mai ve Siyah Romanı Kısaca Özeti

Kitabın Adı : Mai ve Siyah

Yazarı : Halid Ziya Uşaklıgil

Kitabın Konusu

Edebiyatımızdaki ilk teknik roman özelliği taşımasının yanında babasının ölümünün ardından hayalleri yıkılan bir genci ve onun hayal kırıklıklarını konu alır.

Kahramanlar

Kitabın kahramanları; Ahmet Cemil, Hüseyin Nazmi, Lamia, Vehbi Efendi, İkbal, Vehbi Efendi, Sabiha Hanım, Ahmet Şevki Bey, Raci, Sait ve Nedim’dir.

Mai ve Siyah Romanının Kısaca Özeti

Ahmet Cemil, orta halli bir ailenin çocuğudur. Mekteb-i Mülkiye’de öğrenim görmektedir. Babası ölümünden dolayı  annesi ve kız kardeşinin bakımını üstlenir.Para kazanmak için akşamları polisiye hikayelere çeviri yaparak zengin ailelerin çocuklarına ders vermektedir. Aslında edebiyatı sever ama  bu tarz işlerde çalışmak istemez. Çocukların şımarık tavırları ve kaprisleri onu sıkar bunaltır. Parasal durumunu Mirat-ı Şuun gazetesinde bir iş bularak düzeltir. Okulunu da mülkiye sınavlarına girerek okulu bitirir. En büyük amacı ise ünlü bir romancı olmaktır. Hüseyin Nazmi’nin kardeşi Lamia’yı bir kez görmesine rağmen ona aşık olmuştur. Çalışmakta olduğu gazetenin sahibi ölür. Yerine ise Vehbi Efendi geçmesinin ardından Ahmet Cemil’in kız kardeşi ile evlenir. Ahmet Cemil’in kız kardeşine hiç iyi davranmamaktadır. Bir süre sonra hamile kalır ve gördüğü şiddet nedeniyle çocuğunu düşürür ve bir süre sonra ölür.

Ahmet Cemil çalıştığı gazeteden kovulur. Hüseyin Nazmi en yakın ve zengin bir ailenin çocuğudur onun yanında Avrupa’ya gitmek için hazırlanır. Bu müjdeyi de her zaman oturmuş oldukları kahvehanede alır. Lamia’da bir subayla nişanlanır. Ancak Ahmet Cemil bu duruma çok üzülür çünkü Lamia ile evlilik hayalleri kurmaktadır. Bir bunalım geçirir ve üzerine titrediği yapıtını ocağa atlayıp yakar. İstanbul’dan uzak bir yerde kaymakamlık alarak annesiyle gide. Sonuç olarak Ahmet Cemil’in güzel hayallerinin hiç biri gerçekleşmemiş olur.

Romanın Mekanı ve Mekan Özellikleri

Mai ve Siyah romanında dış mekan genel anlamda İstanbul’dur. Olayların geçtiği yerler ise genel olarak Ahmet Cemillerin Süleymaniye’de yer alan evi, Tepebaşı Bahçesi, Erenköy’de bulunan Hüseyin Nazmi’nin köşkü, Beyoğlu’nda yer alan kahve ve sokaklarda geçmektedir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir