HTML Linkleri Yeni Pencerede Açma Kodu

Herkese selamlar arkadaşlar bu yazımızda sizlere html’de linkleri yeni sekmede açmak için gerekli olan kodu paylaşacağız.Umarız faydalı olur.

Özellikle web sitemize başka bir sitenin linkini eklerken veya reklam linki eklerken bu linke tıklandığında yeni sekmede açılmasını isteriz.Sonuçta direkt olarak tıklandığında yeni sekmede açılmazsa kendi sitemizden çıkmış olurlar.Hit kaybı yaşamamak için linklerimizi yeni sekmede açılması için özen göstermeliyiz.

Sadece hit kaybı olarak düşünmeyin.Ayrıca seo açısından da bu olay önemlidir.Sonuçta bu kodu kullandığımızda sizin sitenizdeki bir linke tıklayan kişi başka sekmede o siteye girecek ve sizin siteniz yine arka planda açık kalacaktır.Yani siteden çıkma oranınıza etki etmeyecek üstelik olumlu şekilde fayda sağlayacaktır.Bu da seo açısından sitenize etki sağlar.

Peki bu kod nedir şimdi onu sizlerle paylaşalım.Çoğunuzun yakından bildiği bu kod aşağıdaki gibidir;

Bu kodu aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar kod ve kullanım bu şekildedir.Bu kodu ister link yazılarınızda isterseniz de görseller de kullanabilirsiniz.Aynı şekilde bannerlara da eklerseniz bannerdaki link yeni sekmede açılmış olur.

NOT=Bu target blank kodu <a href> etiketi içerisinde çalışmaktadır.

Diğer derslere ve özelliklere için html dersleri adlı kategorimizden ulaşabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

 1. Güzel bir konu olmuş teşekkürler

 2. mrb. peki sitede logo ve anasayfa yazısı tıklandığında ayrı sekmede açmasa.. böyle bir kod var mı? tşk.

  1. Merhabalar efendim evet ayrı bir sekmede açılmasını istemiyorsanız o zaman kodun içerisindeki target=”_blank” kodunu kaldırmanız gerekiyor. Yani sadece a href’li olacak. Bu şekilde yeni sekmede açılmamış olur.

 3. Merhaba,
  Facebook ta arkadaşalarımı sıraladığımda onların üstüne tek tek tıklayıp yan sekmede acıyorum.
  Bunun yerine HTML kodu var mı link içinde ” profile ” yazıyorsa onu sekmede acması için ?
  Tarayıcıya O kodu yazalım ilgili linkler otomatik açılsın.

  Teşekkürler..

  1. Merhaba hocam dediğinizi anladım fakat maalesef pek bilgim yok. Yani dediğiniz facebook açık olacakken chrome sağ tık incele yaparak kod kısmında yeni yazdığımız kodu çalıştırmak aslında. Ama kodla yapsak bile atıyorum 100 arkadaşınız var diyelim 100 farklı sekmede açarsak PC bi anda kasabilir, kendini kapatabilir. O yüzden en iyisi maks 10’lu şekilde açmak diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir