HTML Yazıya – Bağlantıya – İndirme linkine – Resme link verme kodu (Tüm link verme kodları)

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere HTML yazıya, bağlantıya, indirme linkine, resimlere vb. kısaca tüm link verme kodlarını paylaşacağız.

Normalde daha önceden ayrı ayrı sayfalarda html kod vermeyi kısaca anlatmıştık. Fakat bunları tek sayfa altında toplamak daha mantıklı diye düşündük. Çünkü HTML link verme kodlarını webmaster, site işiyle ilgilenenler çok kullanıyor. Bu bakımdan sabit tek sayfada tüm kodları sizlere yazmak istedik. Şimdi lafı uzatmadan tüm kodlara geçelim.

Başlıklar

HTML TÜM LİNK VERME KODLARI

HTML Yazıya Link Verme Kodu

 

Html yazıya link verme kodu yukarıdaki gibidir. Kısacası HTML’de link vermek için <a href=”URL”>örnek</a> kodunu kullanmamız gerekiyor.

HTML Bağlantıya Link Verme, Yeni Sekmede Açma Kodu ve Linkin Üzerine Gelince Bilgi Çıkartma Kodu

 

Link bu şekilde yaparsanız bağlantınıza link vermiş olursunuz. Ayrıca linke target=”_blank” eklerseniz de bu linkin yeni sayfada yani yeni sekmede açılmasını sağlarsınız.

 

Yani target blank eklerseniz bu linke tıklayanlar yeni sekmede açmış olur. www.siteadi.com kısmını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. İster normal yazı yazın isterseniz de bağlantı linki ekleyin.

Ek olarak linkin üzerinde bilgilendirme mesajı yazmasını istiyorsanız a href kodlarının içerisine title=”” kodunu ekleyebilirsiniz. Yani;

 

Bu kod ile linkin üstüne gelindiğinde yazı çıkmasını sağlayabilirsiniz.

HTML İndirme Linkine Link Verme Kodu

 

Html’de indirme linkini yukarıdaki gibi oluşturabilirsiniz. Fakat burada önemli olan site dosyalarının bulunduğu alanda indir.zip adında bir dosyanın olması gerekiyor. Yani index.html nerede bulunuyorsa o klasörün içinde indir.zip dosyasının bulunması lazımdır. Eğer bu linki oluşturursanız ve kullanıcı bu linke tıklarsa sizin oluşturduğunuz indir.zip dosyanızı kendi bilgisayarına indirmiş olur.

HTML Resme, Fotoğrafa Link Verme Kodu

 

Html’de en çok aranılan kodlardan birisi ise resme link verme kodudur. Yukarıdaki kodu kullanarak resimlere, fotoğraflara link verebilirsiniz. Burada a href=”Site adresi URL’si” koduna resme tıklayınca hangi sitenin açılmasını istiyorsanız o kodu yazmalısınız. Ek olarak img src=”Resmin URL’si” bölümüne ise resmin yolunu yazıyoruz. Yani o resim hangi url’de ise onun linkini buraya ekliyoruz. Böylelikle resme veya fotoğrafa link vermiş oluyoruz.

 

Ayrıca yukarıdaki resme link verme kodunu kullanarak alt=”” etiketi ile resim açıklaması yazabilirsiniz. Width ve height ile resmin boyutlarını ayarlayabilirsiniz.

HTML Mail Gönderme Kodu

 

Son olarak HTML direkt mail gönderme linki de yukarıdaki gibidir. Kullanıcı bu linke tıkladığında direkt olarak o mail adresine mail atmış olur. Yani mail sayfasını açmış olur. Açılan yerde mailini yazarak e-posta gönderimi yapabilir.

Html tüm link verme kodları genellikle bu şekildedir. En önemlilerini sizlere ilettik. Ekstra sormak ve öğrenmek istediğiniz kodlar varsa yorum olarak bizlere sorabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir