Kerem ile Aslı Kitap Özeti

Kitabın Adı : Kerem ile Aslı

Kitabın Yazarı : Anonim – Kolektif

Kitabın Konusu

Anonim bir eser olan Kerem ile Aslı, ilk söyleyeni bilinmemektedir. Halkın ortak hislerini yansıttığı bu halk hikayesinde gerek halktan kişiler gerekse şairler kuşaktan kuşağa aktarım yapmışlardır. Adından ise yazıya geçirilmiştir.

Kitabın Özeti

İsfahan şahının oğlu olan Kerem, Ermeni Keşişliği yapan ve Şahın haznedarlığında görev alan kişisin kızı olan Aslı’yı sever. Keşiş’ten Şah kızı oğluna ister. Müslamana kız vermek istemeyen Keşiş, şahın bu istediğini direk reddetmez belli bir süre ister. Ancak  bu süre zarfında karsını ve kızını alarak memleketten kaçarlar. Bunu öğrenen Kerem, Aslı’nın peşine düşer. Bu yolda pek çok dağ ve bayırlar aşar. Yanında ise en yakın arkadaşı olan Sofu vardır.

Böylelikle Kerem elinde sazı ile diyar diyar gezen bir aşık olmuştur artık. Gittiği yerlerde rastladığı kişilere, dağlara, taşlara saz çalarak onlara Aslı’yı sorar.  Yıllar süren bu aşk ile artık Kerem bir ”halk aşığı” haline gelmiştir.  Sabrı onun bütün isteklerini yerine getirir. Irmaklar geçit vermeye, beddua ettiği kimseler ise harap olmaya başlar. Yıllar süren bu kovalamacanın ardında Kayseri’de onlara ulaşır. İlk karşılaşmada Aslı, Kerem’e yüz vermez. Kerem Allah’a dua eder ve isteği kabul olur. Aslı, Kerem’e aşık olur. Keşiş, Kayseri’den de kaçar. Kerem, pes etmez yine peşlerine düşer. Halep’te onlara ulaşır. Halep Paşasına kendisini sevdiren Kerem, Paşa Keşiş’i zarlar ve kızını Kerem’e vermeye zorlar.

Bunun üzerine iki sevgilinin nikahları kıyılır. Keşiş kızını vermemekte kararlılığını kaybetmez. Kızına sihirli bir gömlek giydirir. Kerem, Aslı’nın düğmelerini her yolu denemesine rağmen çözemez. Ardından ateşli bir ah çeker ve yanıp kül olur. Aslı ise dağılan külleri saçıyla toplamaya çalışır. Ardından bir kıvılcım oluşur ve Aslı’da tutuşur. Böylelikle iki sevgili küller ile bir araya gelir.

Kitabın Ana Fikri

Birbirini seven iki kişinin büyük aşkını anlatır. Aşk insana her zorluğa göğüs germeye ve her zor duruma katlanma gücü veren eşsiz bir olaydır. Ayrıca aşk, en yüce edebiyat fatihi duygularından biridir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir