Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? (Hızlı Yöntem)

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kitap okuma alışkanlığı hızlı bir şekilde nasıl kazanılır onu anlatacağız.

Klişe bir söz olacak ama insanı her anlamda geliştiren en önemli olaylardan birisi kitap okumaktır. Kitap okumak insanın diksiyonlu konuşmasına, kültürlenmesine, bilgilenmesine, bakış açılarının değişmesine vb. daha saymadığımız bir sürü özellik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden boş zamanlarımızda kitap okumaktansa elimizden geldiğince kitap okumaya zaman ayırmalıyız.

Herkes kitap okuma alışkanlığı kazanmak ister fakat üşengeçlikten bir türlü başlayamaz. Gerçekten bizzat bende üşengeçlikten sıkılırım diye hiç okumazdım fakat zamanla aşağıda anlatacağım yöntemi uygulayarak her gün düzenli okumaya çalışıyorum. Peki bu yöntem nedir şimdi birlikte okuyalım.

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma Yöntemi

Arkadaşlar okuma alışkanlığı kazanmak için ilk başta şuna dikkat etmeniz gerekiyor; eğer hiç kitap okumadıysanız ilk okuyuşunuz olacaksa öncelikle sürükleyici bir klasik romanla okumaya başlayın. Mesela dünya çapında çok okunan ve çok beğenilen kitaplardan biriyle başlayın.

Okuyacağınız kitabı seçtiyseniz şimdi yöntemimize gelelim. Arkadaşlar alışkanlık kazanmak için ilk okumaya başladığınızda birden 30-40 sayfa okumayın. Öncelikle günlük 10 sayfa ile başlayın. 1 sayfa kitap ortalama 1,5 dakika sürüyor haliyle 10 sayfalık kitap 15 dakika sürmektedir ortalama. İlk 3 ay her gün 10 sayfa okumaya çalışın. Gerçekten 10 sayfa fazla değil alışkanlık kazanmak için minimum okunması gereken sayfa miktarı budur.

Ardından sonraki 3 ay sayfa sayısını 15’e çıkartın. Zaten bir süre sonra kendiliğinizden sayfa sayısını arttırmak isteyeceksiniz. Şimdi 6 ayın sonun 15’er sayfa okumuş olduk. Sonraki 3 ay süresinde de yine 5 sayfa arttırıp günlük 20’er sayfa okumaya çalışın. Sonraki aşamamızda ise yine 3 ay bu sefer 10 sayfa arttırıp günlük 30 sayfa okumaya başlayın. Günlük 30 sayfa okuma süresi ortalama 40-50 dakika arasındadır. Böylelikle her 3 ayda bir okuma sayfanızı 5 veya 10 sayfa arttırarak günlük okuyabileceğiniz maksimum sayfa sayısına ulaşın. Zaten herkesin limiti bellidir. Eğer edebiyatçı veya akademisyen biriyseniz zaten günlük minimum 2-3 saatiniz kitaplarla geçer. Ama normal iş hayatı olan biriyseniz dediğimiz gibi adım adım sayfa sayılarını arttırın.

Kısacası arkadaşlar dediğim yöntem yavaş yavaş sayfa sayısını arttırarak okuma yapmaktır. İlk gün ben hemen bu kitabı okuyup bitireyim kafasında olmayın. Böyle olursanız o kitabı bitirirsiniz ama diğer 1 ay hiç kitap okumazsınız “zaten okudum 1 tane bana yeter 1 ay gider o” diye. Düzenli yapılan şey her zaman en iyisidir. Bir gün okuyup 1 ay okumamaktansa 1 gün az okuyun ama 1 ay her gün okuyun mantığında ilerleyin.

  • Bu yüzden ilk 3 ay günde 15 dakikanızı ayırıp 10 sayfa okuma yapın.
  • Ardından 3. ve 6. aylar arasında sayfa sayısını +5 yapıp 15 sayfa okuma yapın.
  • Sonraki 6. ve 9. aylar arasında günlük 20 sayfa kitap okuma yapın.
  • Son olarak 9. ve 12. aylar arasında ise sayfa sayısını 30 yapın ve bu şekilde günlük 30 sayfa kitap okuma alışkanlığı kazanmış olursunuz.

Eğer ilk gün direkt 30 sayfa ile başlarsanız çabuk pes edersiniz. Bu yüzden yavaş yavaş ilk günler 10 sonraki günler +5 arttırarak okuma yapın.

Ayrıca tavsiye olarak şunu söyleyelim. Kitabı okuduğunuzda araya bir şey girmesini engelleyin. Yani diyelim o gün 20 sayfa kitap okuma göreviniz var. Onu bir bütün olarak kabul edip öyle okuyun. 5. sayfaya gelince “ay ben biraz dinleneyim sonra devam ederim” şeklinde olmayın. Araya bir şey koyarsanız kitabın bütünlüğü kaçar ve okumaktan sıkılırsınız.

NOT = Birde en önemli nokta şudur; kitap okumaya başladığınız ilk günlerde okumayı zorunluluk olarak yapın. Ardından aradan aylar geçince ve her gün okumaya devam ettikçe okumaktan zevk alacaksınız ve bu da alışkanlık olarak ömür boyu sizde kalacaktır.

Bizzat uygulamakta olduğum yöntem bu şekildedir arkadaşlar. Bende ilk başlarda çok ön yargılıydım hiç kitap okumuyordum. Fakat sosyal medyada boş boş takılacağıma alt tarafı 15 dakika ayırarak okuma yapmak istedim. Sonrasında aylar geçti ve Allah’a şükür alışkanlık oldu. İnşallah ömür boyu da bu alışkanlığımı sürdürürüm. Bende ilk günlerde 10 sayfa okuyordum şuan 30’a çıkartmış bulunmaktayım. Sizler de okuyun araştırın arkadaşlar kitap okuyan adamdan zarar gelmez. İslami, tarih, polisiye, macera vb. her türlü kitabı okumaya çalışın. Belli bir alana yönelmeyin hepsinden tat almayı bilin. Elbette gidip de abuk subuk (ahlaksız, din düşmanı) kitaplar okumayın.

Bir toplumun gelişmesi için bireylerin gelişmiş olması, bireylerin gelişmesi için de kitap okuması gerekmektedir…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir