Klavyeden Çapraz Ok İşaretleri (↖↘↗↙) Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere klavyeden “↖↘↗↙” bu şekilde çapraz ok işaretleri nasıl yapılır onları anlatacağız.

Önceleri buradaki yazımızda sizlere normal yukarı, aşağı, sağa ve sola ok işaretleri nasıl yapılır onu anlatmıştık. Şimdi ise bunların çapraz haldekilerinin yapılışlarını paylaşacağız. Ok işaretleri çoğu yerde kullanılıyor. Bu bakımdan yapılışı oldukça önemli diyebiliriz. Bu ok işaretlerini mesela ödevlerde, sosyal medyada, projelerde vb. çoğu yerde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde çapraz ok işaretlerini de bu alanlarda kullanabilirsiniz. Şimdi 2 farklı yöntemle çapraz ok işaretleri nasıl yapılır onu gösterelim.

Klavyeden Çapraz (↖↘↗↙) Ok İşareti Yapılışları

Yöntem 1:

İlk yöntem olarak başlat menüsünden “Karakter Eşlem” programına giriyoruz. Aratma yerine karakter eşlem yazarak programı açabilirsiniz. Program ekranı aşağıdaki gibi olmaktadır.

Ardından “Unicode’a git:” bölümüne sırasıyla;

  • ↖ ok işareti için “2196” kodunu yazıyoruz.
  • ↗ ok işareti için “2197” kodunu yazıyoruz.
  • ↘ ok işareti için “2198” kodunu yazıyoruz.
  • ↙ ok işareti için “2199” kodunu yazıyoruz.

kodlarını yazıyoruz. Ardından “Seç > Kopyala” diyerek o işareti istediğimiz yere yapabiliriz. Dilerseniz sadece “2196” kodunu yazarak kuzeybatı işareti yaparsınız. Ardından diğerleri yan yana çıkacaktır zaten. İstediğinizi oradan seçersiniz.

Yöntem 2:

İkinci yöntemimiz ise kopyala-yapıştır yöntemidir. Öncelikle “↖↘↗↙” buradan çapraz ok işaretlerinden hangisi isterseniz ctrl+c yapıp kopyalıyoruz. Ardından istediğimiz yere ctrl+v ile yapıştırıyoruz. Böylelikle hiç klavye kısayoluna ihtiyaç duymadan kopyala ve yapıştır olarak işaretleri yapabiliriz. İşaretleri kolaylıkla kopyalamanız için büyük puntolarla aşağıya da ekleyelim.

Yukarı sol çapraz (kuzey batı) ok işareti ==> ↖

Yukarı sağ çapraz (kuzey doğu) ok işareti ==> ↗

Aşağı sol çapraz (güney batı) ok işareti ==> ↙

Aşağı sağ çapraz (güney doğu) ok işareti ==> ↘

Bu 2 farklı yöntemle çapraz ok işaretleri yapabilirsiniz. Aynı şekilde bilgisayardan yapıp Whatsapp, SMS vb. yöntemlerle mobil cep telefonlarınıza da aktarım yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir