Klavyeden Sonsuzluk İşareti (∞) Yapılışı, Sonsuzluk Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta matematik terimlerinden belki de en çok kullandığımız sembol, sonsuzluk.Sonsuzluk işaretinin çok derin anlamları vardır.

Klavyemizden sonsuzluk işaretini yapmayı öğrenmeden önce gelin birlikte sonsuzluk işaretini hayatımızda en çok nerelerde kullanıyoruz ona bakalım.

==>Matematikteki +∞ ve -∞.(Herhangi bir limit sorusunda sonsuzluk ifadesi yoksa o soru soru değildir!)
==>Sonsuzluk kolyeleri.Genellikle sevgililere alınır.
==>10 kasımda Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde kullanılır.(1881-193∞)
==>Sonsuzluk dövmeleri.

Şimdilik bildiklerim bu kadar.Neyse lafı uzatmadan şimdi sizlere klavyemizden sonsuzluk işaretini nasıl yaparız onu anlatayım.

Sonsuzluk işareti yapmak için 3 yöntemimiz vardır diyebiliriz.Bunları maddeler halinde açıklayalım;

Klavye İle Sonsuzluk İşareti (∞) Yapma Yöntemleri

Yöntem 1-)

Sonsuzluk işareti için klavyemizden “alt+236” tuşlarına basmamız gerekmektedir.(Yani alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 2,3 ve 6 rakamlarına basmamız gerekmektedir.)Bu yöntem bazı bilgisayarlarda işe yaramayabilir.

Gördüğünüz gibi bu şekilde yaptığımızda ∞ buradaki gibi sonsuzluk işaretini yapabiliyoruz.

Yöntem 2-)

İlk yöntem işe yaramazsa “alt+8734” tuşlarını deneyin.Yani klavyemizin Space(boşluk) tuşunun solunda bulunan Alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 8,7,3 ve 4 rakamlarına basmamız gerekmektedir.

Yöntem 3-)

Eğer bu 2 yöntem işe yaramadıysa son çare olarak kopyala yapıştır yapabilirsiniz.Yani “” bu sonsuzluk işaretini nerede kullanmak istiyorsanız kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz.

Yöntem 4-)

Ek olarak klavyeden sonsuzluk işaretinin yapmanın bir diğer yöntemi de karakter eşlem programını kullanarak yapmaktır. Bilgisayarınızdan “Başlat>Tüm Programlar>Donatılar>Sistem Araçları>Karakter Eşlem” kısmını açıyorsunuz. Veya başlata tıklayınca direkt arama yerine karakter eşlem yazın ve onu açın.

Ardından yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi açılan programda “Unicode’a git:” kısmına “221E” kodunu yazın. Çünkü sonsuzluk işaretinin evrensel unikodu 221E’dir. Bu yüzden bunu yazıyoruz. Sonrasında sonsuzluk işareti  bu şekilde karşınıza çıkacaktır. Ardından buradan kopyala yapıştır yaparak işareti istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk işareti bu şekildedir = 

Umarım faydalı olur…

NOT = Son olarak yeni yöntem eklenmiştir. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

  1. […] farklı olduğundan semboller ve özel işaretlerin yapılışı da farklı olmaktadır. Önceleri klavyeden sonsuzluk işareti nasıl yapılır adlı yazımızda windows bilgisayarlar için bunun yöntemini açıklamıştık. Fakat şimdi Mac […]

  2. Sonunda whatsapp durumuma sonsuz işaretini koyabileceğim. Sonsuz işaretinin nasıl yapıldığını anlattığınız için teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir