Memleketeyn Ne Demek, Neresi, Hangi Ülkeleri Kapsıyor? Memleketeyn Nerede?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’nde memleketeyn nereye deniliyordu, günümüzde memleketeyn topraklarında hangi ülkeler var o konu hakkında bilgi vereceğiz.

Memleketeyn Ne Demek? Memleketeyn Neresidir, Hangi Ülkeler?

Memleketeyn, Osmanlı Devleti zamanında Eflak ve Boğdan’a verilen isimdir. Memleketeyn kelimesi “2 memleket” anlamına gelmektedir. Memleketeyn Osmanlı zamanında günümüzdeki Romanya topraklarına verilen isimdir. Yani eskiden Eflak ve Boğdan topraklarına “memleketeyn” deniliyordu. Memleketeyn kelimesinin günümüzdeki karşılığı Romanya topraklarıdır diyebiliriz. Eğer sınavlarda veya genel kültür yarışmalarında memleketeyn ifadesi karşınıza çıkarsa bu kelime Osmanlı zamanındaki “Eflak ve Boğdan” toprakları anlamına gelmektedir. Günümüzde yeri ise balkanlardaki Romanya topraklarıdır.

Memleketeyn Haritadaki Yeri

Memleketeyn, Osmanlılarda “Eflak ve Boğdan” topraklarına verilen isimdir. Haritadaki yerine aşağıdan bakabilirsiniz.

Memleketeyn - görsel kaynak : vikipedi
Memleketeyn – görsel kaynak : vikipedi

Ek olarak tüm Osmanlı haritasındaki yerine de aşağıdan bakabilirsiniz. Dediğimiz gibi Memleketeyn ifadesi balkanlardaki 2 devlet olan Eflak ve Boğdan’a verilen isimdir. Osmanlı Devleti’nin en kuzey batısında yer alan topraklara memleketeyn deniliyor diyebiliriz. Bu topraklar hemen hemen Osmanlı’nın en kuzey batısında yer alıyordu. Kırmızı ile işaretlediğimiz alan memleketeyni ifade ediyor. Tabii daha büyük de olabiliriz, biz kabataslak çizim yaptık.

Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir