Metrekare Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Herkese iyi günler bu yazımızda sizlere metrekarenin ne olduğunu ve nasıl hesaplandığını anlatacağız.İyi okumalar dileriz.

Metrekare Nedir?

Kenarları 1 metre uzunluğunda olan bir karenin alanına 1 metrekare denir.Metrekare bir alan birimidir ve  şeklinde gösterilir.

1-metrekare
1-metrekare

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi karenin veya dikdörtgenin kenarları çarpımı metrekareyi vermektedir.Peki metrekare nasıl hesaplanır şimdi onu anlatalım.

Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Metrekare karenin 2 uzunluğunun çarpımıyla veya dikdörtgenin uzun ve kısa uzunlarının birbiriyle çarpılması sonucunda hesaplanır.Örneğin bir dikdörtgenimiz olsun kısa kenarı 2 metre ve uzun kenarı ise 5 metre olsun.Bu dikdörtgenin alanı 2×5‘den 10 metrekare yani 10 m² olur.

Aynı şekilde mesela bir apartman dairesi düşünelim.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi apartman dairemizin kısa kenarı 9 metre ve uzun kenarı 14 metre olsun.Bu apartman 9×14’den 126 metrekare olmuş oluyor.Apartmanımız 3+1 ve 126 m² olmuş oluyor.

Bu şekilde arsalarda,apartmanlarda,binalarda vb. tüm her yerde metrekare hesabı yapılmaktadır.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir