Mevlana – Mesnevi’den Seçmeler Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Mevlana – Mesnevi’den Seçmeler

Yazarı : Mevlana Celaleddin-i Rumi

Başlıklar

Mesnevi’den Seçmeler Kısaca Kitap Özeti ve Hakkında Bilgiler

Önemli mutasavvıflardan olan Mevlana, 8 asır yıl önce yaşamış ve doğu ve batı kültürünü harmanlamıştır. Kaleme döktüğü en önemli eser Mesnevi‘dir. Mesnevi 25618 beyitten ve 6 ciltten oluşan bir kitaptır. Beyitlerin haricinde ekstra olarak hikayeler de barındırmaktadır. Mesnevi’de insanlar ve hatta hayvanlar arasında geçen bazı hikayeler anlatılmaktadır. Tabii ki çoğu esprili bir dille anlatılıyor fakat burada maksat okuyucuya ders vermektir. Hikayeler şeklinde olan bu mesneviden seçmeler şu şekildedir.

Deve ile Fare:

Çok eski dönemlerde akıllı ve alçak gönüllü olan deve ve bir o kadar şımarık fare yaşarmış. Günlerden bir gün bu ikili karşılaşmışlar ve arkadaş olmuşlardır.

Fare deve için kendisinin ona kılavuzluk etmesi gerektiğini düşünür. Kendisinin deveyi istediği yere yularından tutup götürmesini istediğini söyler. Deve ise farenin bu teklifine razı olur. Bunun üzerine fare deveye öncülük etmeye başlar. Ardından küçük bir derenin kenarına varırlar.

Diz kapaklarına dahi ulaşamayan bu dere fareye uçsuz bucaksız bir yer olarak görünmektedir.

Deve;

–> “Neyi bekliyorsun kılavuz dediğin önden gider.” dedi.

Fare ürkek bir ses tonu ile;

–> “Görmüyor musun su çok derin benim geçmem imkansız.”

Diyerek mahcup bir şekilde kıpkırmızı olur. Ardından ekleyerek.

–> “Bu su sizin için çok küçük ama benim için oldukça büyük. Kılavuzluk yapmayı bırakıyorum artık. Bunları keşke daha önce düşünseydim ve boyumdan büyük işlere karışmasaydım.” dedi.

Bunun üzerine deve:

–> “Evet” dedi ve ekledi;

–> “Herkes kendi haddini bilmelidir ve hiçbir zaman aldatıcı gurura kapılmamalıdır…”

Fil Yavruları:

Bir adam yoldan geçenlerin aç hallerini görerek onlara öğüt vermek istedi. Onlara;

“Sakın yolda gördüğünüz fil yavrularını yemeyin diyerek öğütte bulundu.”

Bunun üzerine bizimkiler verilen öğüdü yok sayarak yolda gördükleri ilk fil yavrusu yakalayıp ve pişirip yediler. İçlerinden sadece bir tanesi bu verilen öğüdü hatırlayarak filin etinden yemedi. Ardından adamlar gece uykuya geçtiklerinde ana fil geldi ve hepsinin ağzını kokladı. Yavrularını yediğini anladığı kişileri ağız kokusundan anladı ve onları öldürdü. Sadece öğüde uyan ve filleri yemeyen o bir kişi ağzı kokmadığı için fil tarafından öldürülmekten kurtuldu.

Mesnevi’den seçmeler kitabında daha bir sürü eğitici hikayeler yer almaktadır. Okulunuzun kütüphanelerinden bu kitabı temin edebilir ve okuyabilirsiniz. Ayrıca kitap MEB onaylı 100 temel eser arasında yer almaktadır. Teşekkürler şimdiden iyi okumalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir