Mısır Medeniyeti | Kısaca Konu Anlatımı

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Mısır medeniyeti hakkında kısaca konu anlatımı yapacağız. Şimdiden herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz.

Mısır Medeniyeti

Mısır, Afrika’nın kuzeydoğusunda Nil Nehri çevresinde kurulmuş bir medeniyettir. Aşağıdaki haritadan resmine bakabilirsiniz.

Mısır medeniyeti
Mısır medeniyeti

Kurulmasında Nil Nehri ve bu nehrin oluşturduğu verimli topraklar ile sıcak iklim şartları etkili olmuştur. Bu sebeple Mısır, Nil Nehri’nin bir hediyesi olarak kabul edilmektedir. Mısır’ın etrafının çöl ve denizlerle çevrili olması, diğer öteki medeniyetlerle birbirleri arasındaki etkileşimini azaltarak kendine özgü ve uzun ömürlü bir medeniyet olmasını sağlamıştır. Tarım, bu dönemde Mısır halkının en önemli geçim kaynağıydı.

Mısır - Kahire
Mısır – Kahire

Mısırlılar, Nil Nehri’nin taşma zamanlarını hesaplamak için güneş takvimini geliştirmişlerdir. Nehir taşkınları sonrası tarlalarındaki sınırlarını yeniden oluşturmak amacıyla da bir çok çalışma yürütmüşlerdir. Burada yaptıkları çalışmalarla matematik ve geometrinin gelişmesine oldukça katkıda bulunmuşlardır. Kendilerine özgü hiyeroglif adı verilen yazıyı kullanan Mısırlılar, tıp ve eczacılıkta da önemli gelişmeler kaydetmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir