Mumun Erimesi Fiziksel mi Kimyasal mı? (Formül ve Aradaki Fark)

Fiziksel ve kimyasal olaylar sınavlarda sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Sınavda en çok sorulan fiziksel ve kimyasal örneklerden birisi de mumun erimesi olayıdır. Peki mumun erimesi olayı fiziksel bir olay mıdır yoksa kimyasal bir olay mı?

Maddenin fiziksel ve kimyasal değişimleri ile ilgili karşımıza en çok çıkabilen olaylardan birisi de mumun erimesi olayıdır. Mumun erimesi genellikle fiziksel mi kimyasal mı çok karıştırılır. Şimdi sizlere süper bir formül vereceğiz ve inşallah hiç unutmayacaksınız. Hemen anlatıma geçelim.

Mumun Erimesi Fiziksel mi Kimyasal mı?

Mumun erimesi fiziksel bir olaydır, yani fiziksel değişime örnektir. Şekil, renk, görünüm vb. gibi dış görünüşte değişiklik meydana gelmesi fiziksel bir değişim olmaktadır. Haliyle mumun erimesi de fiziksel değişimdir. Mum eridiğinde her ne kadar kağıdın yanması gibi düşünülse de burada fiziksel bir olay oluyor. Yani mum eridiğinde farklı bir şekle girmektedir. Burada sadece mumun şekli değişiyor. Mum eridiğinde herhangi bir kimyasal değişikliğe uğramıyor. Mum yine mum olarak kalıyor fakat sadece eriyor, yani farklı bir şekle giriyor. Bu yüzden mumun erimesi fiziksel değişime örnektir diyebiliriz.

Ayrıca şunu da belirtelim en önemli kısım burası; mumun yanması kimyasal bir değişimdir. Daha doğrusu mumun fitilinin yanması kimyasal değişimdir, mumun erimesi ise fiziksel bir değişimdir. Bunu ise şöyle kodlayabiliriz arkadaşlar. Erime olayları genellikle fiziksel bir değişime örnektir. Yanma olayları ise kimyasaldır. Yani mumun erimesi fiziksel oluyor. Mesela buzun eriyip su olması da aynı şekilde fiziksel bir değişimdir. Sonuçta buz sudan oluşuyor ve eridiğinde suyun özellikleri aynı kalır değişmez. Bundan dolayı erime olayları fizikseldir. Yanma olayları ise kimyasaldır. Buradan da ayırt ederek mumun erimesini fiziksel olarak aklımıza kodlayabiliriz.

Tekrardan kısaca aradaki farkı yazalım;

  • Erime olayları fiziksel değişimdir.
  • Yanma olayları kimyasal değişimdir.

Haliyle mumun erimesi de fiziksel bir olaydır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir