Ömer Seyfettin – Hikayelerden Seçmeler Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Hikayeden Seçmeler

Yazarı : Ömer Seyfettin

Kitabın Kısaca Özeti

Kitapta birden fazla hikaye bulunmaktadır. Bazı hikayeleri ve özetlerini aşağıdaki gibi paylaşalım. Ayrıca Ömer Seyfettin’in hikayelerden seçmeler adlı bu kitabı 100 temel eserlerimizin içinde yer almaktadır.

Kütük:

Mert bir asker olarak ömrünü savaş meydanlarına geçiren Arslan Bey, muhasara altında olan düşman kalesini almak için sefer düzenleyerek en güvendiği askerleri yanına alır. Kaleyi koruyan burçlar oldukça yüksektir. Ancak kalenin tek bir kişi dahi zarar görmeden alınması gerekmektedir.

Arslan Bey, sır gibi sakladığı ve eşsiz zekası ile bir plan kurar. Ağaç kütüklerini siyaha boyayarak tercüman ile kaleye haber gönderir. Tercüman içeri girer ve kalenin tuzla buz olacağını söyler.

Bunun üzerine kaledekiler büyük bir korku yaşarlar. Kütükleri göz korkutmak için siyaha boyayan Arslan Bey, böylelikle meşhur kaleyi düşman elinden alır.

Acıklı Bir Hikaye:

Kış günlerinden birinde göller buz tutmuş ve toprak metrelerce karla kapanmış. Hiçbir canlı yokken ortalıklarda bir ağaç da donmak üzere olan serçe, yemek bulmak için kara kara düşüncelere dalmaktadır. İçinden birileri bıraksa da yemek bulsam diye geçirmektedir.

Bu sıra da bir atlı geçer. At geçerken gübresini bırakır. Serçe heyecanlanır ve hemen gübreye doğru uçar ve gübrenin içindeki buğdayları ayırarak kursağında biriktirir. Mutluluktan dört köye dönen serçe, bir köşeye konar ve güzelce ötmeye başlar. Bu esnada bir çocuk çıkagelir ve serçeyi vurarak öldürür.

Başını Vermeyen Şehit:

Ömer Seyfettin’in tarihi bir hikaye olarak ele alığı Başını Vermeyen Şehit’de yüz on kişilik Osmanlı mücahitinin gücünü savunan Grijgal Kalesinin bini aşan düşman saldırılarını anlatır. Bu savaş sonucunda Deli Mehmet adında bir dervişin düştüğünü ve başının düşman tarafından bedeninden ayrılır. Bu duruma şahit olan Deli Hüsrev “Canını feda ettin başını verme!” diye söylemiştir. Kesik başlı olan bedeni olduğu yerden fırlayarak kendi kellesini taşıyan atlı şövalyenin ardından gidip başını almıştır.

Grijgal kadısı Kuru Mehmet bu olağanüstü olay karşısında destansı bir hikayeyle bahsedilmiştir. Yaşanılan bir olayı destansı bir tavır ile anlatan yüz beyitten oluşan Peçevi Tarihi’nde yer alır.

Ömer Seyfettin bu tarihi olayı Peçevi’den alarak “Başını Veremyen Şehit” adıyla güzel bir hikaye çevirmiştir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir