Photoshop İle Resimlere Gölge Efekti Vermek

Herkese merhabalar yeni bir photoshop dersiyle daha karşınızdayız.Bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop programı ile fotoğraflara nasıl gölge efekti verebiliriz onu anlatacağız.Gerçekten yapımı çok basit.Umarız hoşunuza gider.Lafı uzatmadan maddeler halinde anlatıma başlayalım.

1–) Öncelikle gölge efekti vermek için örnek bir resim seçiyoruz.Biz aşağıdaki gibi bir ağaç resmi seçtik.Şimdi buna gölge efekti verelim.

 

2–) Gölge efektine başlamadan önce ağacımızın kopyasını alacağız.Bunun için ağacımızın olduğu katmana sağ tıklayıp “Katmanı Çoğalt…” butonuna basıyoruz.

3–) Ardından kopya katmanımızı yani kopyaladığımız yeni ağaç resminin üzerine gelecek ctrl tuşuna basılı tutup aşağıdaki gibi mousemizle kopya ağaçı aşağıya doğru çekiyoruz.

4–) Şimdi bu ağacı gölge yapacağız.Bunun için rengini siyaha çevirmemiz gerekiyor çünkü gölgeler siyah renktir.Bunun için ise kopya katmandayken aşağıdaki gibi fx‘e basıyoruz.

5–) Oradan da “Karıştırma Seçenekleri…” ‘ne giriyoruz.

6–) Sonrasında ise ağacımızı siyah yapmak için sol menüden “Renk Kaplama” ‘ya basıyoruz.Oradan da aşağıdaki gibi renk kısmını siyah yapıyoruz ve tamama basıyoruz.

7–) Şimdi geldik bu gölgeyi biraz bulanıklaştırmaya.Çünkü böyle olunca sanki gölge değilde siyah bir ağaçmış gibi duruyor.O yüzden üste menüden “Filtre>Bulanıklaştır>Gauss Bulanıklığı” kısmına gidiyoruz.

8–) Ardından yarıçap değerini 1-2 veya nasıl isterseniz o şekilde ayarlıyorsunuz.Fazla bulanık olmasın çok kötü görünüyor.En iyi değer 1-5 arasındadır.

9–) Sonrasında ise tamama basıyoruz.Ardından gölgemizin opaklığını düşürmek kaldı.Bunu da yaptığımızda gerçek gölgeymiş gibi efekt vermiş olacağız.Bunun için ise yine katmanlar kısmındaki üst tarafta yer alan “Opaklık” kısmını 100’den 50’ye çekiyoruz.

10–) Evet arkadaşlar böylelikle ağacımıza gölge efekti vermiş olduk.Şimdi aşağıdan ağacımızın en son gölgeli haline bakalım.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar gayet güzel görünüyor.Artık sizler de bu şekilde en basit yoldan resimlere gölge verebilirsiniz.Tabii ki daha profesyonel şekilde gölge de verilebilir.Ama bu konumuzda en temelden anlattık.Gölge oluşturma hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Photoshop programı ile resimlere bu şekilde gölge oluşturabilirsiniz.Umarız faydalı olur.Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir