Photoshop’da Fotoğrafa Çerçeve Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu dersimizde sizlere Adobe Photoshop’da fotoğraflara veya resimlere nasıl çerçeve ekleriz onu anlatacağız.

Photoshop derslerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Buradaki sayfamızdan tüm photoshop derslerine ulaşabilirsiniz. Şimdi maddeler halinde bir fotoğrafa nasıl çerçeve ekleyebiliriz anlatıma geçelim.

1–) Öncelikle fotoğrafımızı photoshop’da açıyoruz. Bir örnek olması açısından bir manzara resmi bulduk ve buna basit bir şekilde çerçeve ekleyeceğiz. Fotoğrafı açtıktan sonra ilk önce katman kilidini kaldırıyoruz sonrasında sol taraftan dörtgen işaretleme aracını seçiyoruz.

2–) Ardından aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi dörtgen aracıyla kenarlarından az bir boşluk olacak şekilde fotoğrafı seçiyoruz. Ardından fotoğrafa sağ tıklayıp “Seçimin Tersini Seç” ‘e basıyoruz.

3–) Sonrasında silgi aracını seçiyoruz.

4–) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi kenarlıklarını siliyoruz. Sonrasında dörtgen aracını seçip resme yine sağ tıklıyoruz ve bu sefer “Seçimi Kaldır” butonuna basıyoruz.

5–) Şimdi fotoya çerçeve efekti vereceğiz. Bunun için katmana sağ tıklıyoruz ve “Karıştırma Seçenekleri” ‘ne basıyoruz.

6–) Ardından en alttaki “Gölge” bölümüne geliyoruz ve oradan istediğimiz gibi uzaklık, yayılma ve boyut ayarları veriyoruz görselimize. Sonrasında tamam butonuna basıyoruz.

7–) Ardından yeni bir katmak açıyoruz ve onu alt tarafa getiriyoruz katman bölümünden. Sonrasında aşağıda gördüğünüz gibi resmimizin kenarlarına fırça aracını seçerek istediğimiz renge boyuyoruz.Bu sayede resme çerçeve efekti vermiş oluyoruz.

8–) Ardından kenarlıklara çiçek tarzı özel efektler ekleyebilir. Bunun için sol üst taraftaki fırça ayarlarından “Özel Efekt Fırçaları” bölümünü seçiyoruz.

9–) Sonrasında seçtiğimiz özel efektleri (biz çiçek seçtik siz istediğinizi seçin) fotoğrafımızın kenarlarına ekliyoruz. Böylece aşağıda gördüğünüz gibi manzara resmine özel çerçeve efekti vermiş olduk. Tabi sol ve alt kısımlar biraz fazla kaçmış olabilir ama mantık bu şekildedir.

10–) Bu şekilde sizler de fotoğraflara çerçeve şekli verebilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Herkese iyi tasarımlar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir