Photoshop’da Özel Şekiller Nasıl Çizilir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop programı üzerinden özel şekiller nasıl yapılır onu anlatacağız.

Adobe Photoshop programı alanında en iyi resim düzenleme programlarından birisidir. Bu program üzerinden resimlere aklınıza gelebilecek her şey yapılabiliyor. Hemen hemen tüm grafik tasarımcılar bu program üzerinden çalışıyor desek yalan olmaz. Photoshop’da resim montajlama yapılabildiği gibi programın kendi özelliğinde olan özel şekiller çizimi de mevcuttur. Bu şekilleri fotoğrafların üzerine ekleyebilirsiniz. Photoshop ile özel şekillerden kalp, ampul, cetvel, makas, çiçek, anahtar, puzzle, el, kar tanesi, hilal ay, vezir ve şah sembolleri vb. gibi hemen hemen tüm hepsini yapabilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan photoshop üzerinden özel şekiller nasıl yapılır onu anlatalım.

1-) Öncelikle programımızı açıyoruz. Ardından boş bir sayfa açıyoruz. Özel şekiller eklemek için sol taraftaki araçlardan Dikdörtgen Aracı‘nın olduğu kısma basılı tutup yandaki en altta çıkan “Özel Şekil Aracı” ‘nı seçiyoruz.

2-) Ardından üst taraftaki butonlardan “Şekil” kısmına geliyoruz ve oradan aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir sürü hazır özel işaretler ve semboller çıkıyor. Oradan istediğiniz şekli seçebilirsiniz. Bunlar tamamen hazır olarak karşımıza çıkıyor ve tıkladığınızda otomatik olarak program kendiliğinden bu şekilleri yapıyor.

3-) Mesela biz kelebek işaretini seçtik sonrasında aşağıdaki gibi mouse ile otomatik çizim yapıyoruz. Tabii ki ilk başta içi boş renksiz bir çizim olur aşağıda gördüğünüz gibi. Ayrıca kelebeğimize özel renkler ve efektler verebiliriz.

4-) Özel renk ve efekt vermek için kelebeği yaptıktan sonra yine üst taraftan aşağıda gördüğünüz gibi Dolgu ve Kontur kısmı var. Oradan renklerini ve çizimlerini ayarlayabilirsiniz.

5-) Ardından gölge vb. efektler vermek için de sağ taraftan özel işaretin katmanına yani layerine sağ tıklayıp “Karıştırma Seçenekleri” butonuna basıyoruz. Oradan da dilediğimiz gibi kelebeğimize özel ayarlar uygulayabiliyoruz.

6-) Son olarak kelebeğin hali aşağıdaki gibidir. Biz bu şekilde tasarım verdik. Sizler de aynı şekilde bu anlattığımız şekilde ayar yaparsanız özel şekiller yapabilirsiniz.

7-) Sizler de bu şekilde photoshop üzerinde özel ve hazır şekil çizimleri yapabilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Diğer photoshop derslerine “Photoshop Dersleri” kısmından ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir