Refik Halit Karay – Memleket Hikayeleri Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Memleket Hikayeleri

Yazarı : Refik Halit Karay

Kitabın Özeti

Refik Halit Karay’ın memleket hikayeleri kitabı bazı hikayelerden oluşmaktadır. Bunlardan ikisinin özetini sizlere paylaşalım.

Koca Öküz;

Hacı Mustafa Ağa her yıl pazardan bir öküz satın alır. Ekini kaldırıp dövdükten sonra malını ambarına taşır. Öküzü iyice kullandıktan sonra pazara götürüp aldığı paraya satmaya çalışır. Böylelikle hayatı karın tokluğuna devam etmiş olur. Mustafa jandarmalık görevinde bulunmuş ve gözü açık ve hileci bir insandır. Memurlarla ve işinin düşeceği adamlarla lakayt konuşur ve odalarına ikramlarla gider. Arada bir Mustafa da onlara hediyeler götürür.

Bu defa aldığı öküz tembel çıkar. Mustafa’nın bu durumdan haberi yoktur. Öküz ahıra gidip ve hemen yatar onu hiç kimse yerinden kaldıramaz.Mustafa ve oğlu bir olur halatlarla hayvanı çekmeye çalışırlar ancak yerinden kıpırdatamazlar. Gerektiğinde dayak bile atarlar ama tüm çabalara rağmen hayvan yerinden kalkmaz.

Hacı Mustafa Kasap birgün Cavga Rıza’ya gider. İyi beslenilen bir öküzü aldığı paraya satabileceğini söyler ona. Sorumluluğunun hepsini üstünden atar. Kasabın kendisini çağırıp öküzü almasını söyler. Kasap bu teklifi kabul eder ancak iki mecidiye eksik alacağını belirtir. Mustafa bu teklifi kabul eder. Kasap öküzü almak için gelir ve hafif bir dürtü ile öküzü yerinden kaldırır. Mustafa bu durumu görünce küplere biner. Amaçsız bir şekilde tokatı basar. O sinirlerinin yatışmasını için uğraşırken tellal tüm kasabaya kasabın dükkanında olan öküzün kesileceğini isteyenlerin gelebileceği duyurusunu yapar.

Sarı Bal;

Bir çengi olan Sarı Bal, eğlenmek isteyenleri evinde ağırlar ve rakısını yudumlayarak Sarı Bal’ı seyreder. Sarı Bal’ın kapısını bir gün çalar. İlk olarak kapıyı açmak istemez ama kapıyı çalan kişinin Hilmi Ağa olduğunu öğrenince kapıyı açmak zorunda kalır.Hilmi Ağa kasabada herkese lafını dinletir. Hilmi Ağa ve yanındakileri Sarı Bal eğlendirir ve sürekli rakı verir. Kasabaya yeni gelen polis memurunun katı kuralları vardı. Bu tarz eğlenceleri yasaklamıştı. Bu nedenle Sarı Bal’ın evinin önünde devamlı devriye gezdirirdi.Hilmi Ağa karın yağmasını fırsat bilip nasıl olsa kar yağıyor diye ortalıkta olmaz diye düşünüp yanılırlar.

Bir müddet sonra kapı çalar ve polis gelir. Herkesi toparlar ve evde bulunan iki yataktan birisinde iki adet çıkıntı varken diğerinde çıkıntı yoktur. Polis, Sarı Bal’ın iki adet çocuğu olduğunu bilmesinden dolayı üçüncü kişinin kim olduğu hakkında fikri yoktur. Örtüyü açtığında altından çıkan kişi amirine ne diyeceğini bilemez.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir