Tam Açı, Doğru Açı, Geniş Açı, Dik Açı, Dar Açı Kaç Derecedir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere açı çeşitleri nelerdir tüm dereceleri kaçtır onları paylaşacağız.

Geometrinin en önemli konularından birisi üçgenlerdir. Üçgenlerde en çok kullanılan kavram ise açılardır, derecelerdir. Toplam 5 çeşit açı bulunmaktadır. Bu açılar; tam açı, doğru açı, geniş açı, dik açı ve dar açıdır. Sınavlarda ve genel kültür sorularında bu açıların kaç derece olduğu hakkında sorular sorulabiliyor. Şimdi sizler için kısaca tüm açı çeşitlerini ve açıların kaç derece (tam açı kaç derece, doğru açı kaç derece, geniş açı kaç derece, dik açı kaç derece, dar açı kaç derece) olduklarını anlatalım.

Açı Çeşitleri ve Dereceleri

Toplamda 5 çeşit açı bulunmaktadır. Açılar; tam açı, doğru açı, dik açı, dar açı ve geniş açı olmak üzere 5 tanedir.

  • Tam açı = 360° = 2π
  • Doğru açı = 180° = π
  • Geniş açı = 90°<x°<180°
  • Dik açı = 90°
  • Dar açı = x°<90°

Tam Açı Kaç Derecedir?

Ölçüsü 360 derece olan açılara tam açı denir. Yani açısı 360° derece olan açılar tam açı olarak isimlendirilir. Tam açının bir diğer karşılığı 2π olmaktadır. Yani 360°=2π eşitliği mevcuttur. Tam açının görünümü çember şeklindedir.

Doğru Açı Kaç Derecedir?

Açı ölçüsü 180° derece olan açılara doğru açı denir. Doğru açının ölçüsü 180 derecedir. Yukarıdaki resimden çizimine bakabilirsiniz.

Geniş Açı Kaç Derecedir?

Açı ölçüsü 90 ve 180 derece arasında olan açılara geniş açı denir. Yani bir geniş açı 90° ve 180° aralığında bulunmak zorundadır. 90° dereceden küçük geniş açı olmaz veya 180° dereceden büyük geniş açı olmamaktadır. Bir açıya x° dersek ve bu açının geniş açı olması için formülü 90°<x°<180° olmaktadır. Örneğin 30-30-120 üçgeninde 120 derece geniş açı olmaktadır.

Dik Açı Kaç Derecedir?

Dik açı 90° derecedir. Dik açı adı üstünde dik olmaktadır ve ölçüsü 90 derecedir. Ölçüsü doksan derece olan açılar dik açı olarak isimlendirilir. Örneğin, dik üçgenin bir açısı dik açıdır, diğer iki açısı ise dar açıdır.

Dar Açı Kaç Derecedir?

Ölçüsü 90° dereceden küçük olan açılara dar açı denir. Yani dar açının formülü 0°<x°<90° ‘dir. Açısı 0 ve 90 derece arasında olan açılan dar açı olarak isimlendirilir. Örneğin 30-60-90 üçgeninde 30 ve 60 dereceli açılar dar açıdır. Görünümüne yukarıdaki görselden bakabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir