Tilkikuyruğu (Kedirgen) Kavurması Nedir, Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Neler?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Tilkikuyruğu kavurması veya diğer bir adıyla Kedirgen kavurması nasıl yapılır, tarifi nedir, gerekli malzemeler nelerdir onu anlatacağız.

Ege bölgesinde, Denizli ve Buldan yöresinde yapılan yemeklerden birisi de Tilkikuyruğu kavurmasıdır. Bu yemeğin diğer bir adı ise Kedirgen kavurması olarak geçiyor. Tilkikuyruğu kavurması, kedirgen otundan veya diğer bir adıyla tilkikuyruğu otundan yapılmaktadır. Şimdi sizlere yöresel yemeklerden olan tilkikuyruğu kavurması nasıl yapılır, kedirgen kavurması için gerekli malzemeler nelerdir kısaca paylaşalım.

Tilkikuyruğu (Kedirgen) Kavurması İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • Yarım kilo Tilkikuyruğu (Kedirgen)
  • 3 adet yumurta
  • 1 adet pırasa
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Tilkikuyruğu (Kedirgen) Kavurması Yemeği Nasıl Yapılır?

Tilkikuyruğu kavurması (Kedirgen kavurması) yemeğini yapmak için öncelikle kedirgen otlarının saplarında bulunan sert bölümler atılır. Ardından yumuşak bölümleri yıkanır ve sonrasında ise küçük şekillerde doğranır. Sonrasında pırasalar da küçük küçük doğranır. Akabinde kedirgen otlarıyla birlikte bu pırasalar zeytinyağı ile kavrulur. Üstüne tuz ve kırmızı biber atılır. Bunlar pişinceye kadar karıştırılmamalıdır. Ardından kedirgen otları piştikten sonra üstüne 2 veya 3 adet yumurta kırılır. Bu şekilde tilkikuyruğu yani kedirgen kavurması yemeğimiz hazırlanmış olur. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir