Hoplatma (Galgıtma) Nedir, Nasıl Yapılır? Hoplatma Yemek Tarifi!

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hoplatma yani diğer bir adıyla galgıtma yemeği nasıl yapılır kısaca tarifini anlatacağız.

Hoplatma yemeğinin diğer bir adı galgıtma olarak geçmektedir. Hoplatma (galgıtma) yemeğindeki hoplatma ismi, yemekteki patateslerin arada sırada hoplatarak pişirilmesinden gelmektedir. Yemeği yaparken tavayı sallayarak pişirdiğimiz için yemeğin adı hoplatma olarak geçmektedir. Ayrıca taze oldukları için kabuklu halleriyle yenilebiliyor. Dilerseniz yanına domates sos veya yoğurt da ilave edebilirsiniz. Şimdi sizlere hoplatma yani galgıtma için gerekli malzemeler nelerdir ve yemek tarifi nedir kısaca anlatalım.

Hoplatma (Galgıtma) İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • 15 tane küçük taze patates (bebek patates)
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı kırmızı biber

Hoplatma (Galgıtma) Yemeği Nasıl Yapılır? Yemek Tarifi Nedir?

Hoplatma yani galgıtma yemeği yapmak için öncelikle patatesleri güzelce yıkıyoruz. Ardından iyice kurutuyoruz ve sonrasında zentinyağında yavaş şekilde ağzı kapalı bir tencerede kavuruyoruz. Patates kavurma işlemi sırasında tencerenin kapağı kapalı olacak şekilde tencereyi çalkalayıp patatesleri hoplatıyoruz. Zaten yukarıda da dediğimiz gibi yemeğin adı buradan geliyor. Pişmesine yakın içerisine baharatları ilave ediyoruz. Ardından sıcak ya da soğuk olarak yemeğimizi tüketebiliyoruz. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir