HTML İframe Kodu ve Kullanımı

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere html iframe kodunu ve kullanımı nasıl olur onu paylaşacağız.

İframe kodu başka bir sitenin içerisinde yer alanları direkt bir şekilde sitenize getirmenizi sağlayan bir html etiket kodudur. “<iframe> </iframe>” kodları arasına eklenir. Mesela x.com adlı bir sitenin tüm içeriklerini iframe kodu ile sitenize çekebilirsiniz. Tabii ki sadece görüntü(kod) olarak işlevi olur. Yoksa sitenizden x.com için herhangi bir kullanıcı girişi vs. yapılmaz. Mesela youtube’u iframe ile aldınız diyelim. Burada kullanıcı girişi vs. olmaz. Ama iframe kodu içerisinde istediğiniz gibi video açıp oynatma yapabilirsiniz.

Şimdi sizlere iframe kodunun tamamını paylaşalım ardından bir örnek ile kullanımını açıklayalım.

HTML İframe Kodu:

En basit haliyle iframe html kodu bu şekildedir. Burada site adresi kısmını http’li şekilde yazmanız gerekiyor. Yoksa iframe kodu düzgün çalışmaz. Ayrıca uzunluk ve genişlik kısmını kendiniz de belirleyebilirsiniz. Şimdi kendi sitemizin iframe kodunu ve ardından youtube’dan bir videonun kodunu paylaşalım sonra ekran görüntüsünü sizlere iletelim.

Bu mmsrn.com iframe kodu. Bunu sitenize eklediğinizde sanki bizim sitedeymişsiniz gibi olur.

Bu da youtube’dan herhangi bir videonun kodu.

Şimdi bunları herhangi bir siteye ekleyelim bakalım görüntümüz nasıl olacak.

İşte yukarıda gördüğünüz gibi arkadaşlar. Bu 2 iframe kodunu sitenize eklerseniz bu şekilde sanki o site sizin siteye yüklenmiş gibi olur. Bu kod genelde en çok başka siteden video alırken kullanılmaktadır.

NOT = İframe kodları bazen bağlanmayı reddetti hatası verebilir. Bu yukarıda dediğimiz gibi eğer bir sitenin admin paneline vs. giriş yapıyorsanız iframe kodu hata verir. Veya bazı siteler iframe kodlarına kendini engellemiş de olabilir. Mesela google.com gibi. Google’ı iframe olarak sitemize eklediğimizde “www.google.com.tr bağlanmayı reddetti.” bu şekilde hata verir.

Şimdilik bu kadar. Bu dersimizde iframe kodunu temel şekilde paylaştık ve anlattık. Umarız işinize yarar. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

YORUMLAR

 1. Merhaba ben sitemden html koduyla amazondaki ürünüme yollamaya çalışıyorum fakat amazon.com

  http://www.amazon.com engellendi
  http://www.amazon.com bağlanmayı reddetti.

  Diyor yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.

  1. Merhabalar efendim bazı siteler iframe kodu ile bağlanmayı reddetme hatası verir. Bu genelde admin vb. giriş sitelerinde oluyor. Daha doğrusu iframe kodu ile sitede herhangi bir işlem yapamayız. Aksine sadece siteyi gösterir. Mesela eğitim, bilgi sitelerini iframe ile çekerseniz faydalı kullanırsınız çünkü içerisinde bir işlem yapmaya gerek yok insanlar bilgiyi alır ve çıkar. Ama amazon, gittigidiyor vb. e-ticaret sitelerinde alışveriş yapılacağı zaman iframe bir işe yaramaz çünkü sitede bir işlem yapmış oluyorsunuz. Haliyle hata verir. Kısacası iframe kodunu sadece görüntü-görünüş olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında maalesef kullanılmıyor.

 2. Koyuyorum iframe kodunu sonra youtubeden linki alip yapiştiriyorum kodun için veeeeee youtube bağlanmayı reddeti hay ben nasıl çözebilceğime yardımcı olursan sevinirim.

  1. Hocam Youtube’un direkt video linkini alıp eklemeyin. Zaten videoya sağ tık yapınca iframe kodu veriyor. Onu alıp eklerseniz video sitenizde görüntülenir. Normal şekilde iframe koduna linki yapıştırırsanız bağlantıyı reddetme hatası verir. Google için de aynı hatayı veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir