Öğrenci Doğasını Bozan Unsurlar

Başarılı evlat yetiştirmek için anne ve baba olarak çok dikkatli olmalıyız. Öğrencinin doğasını bozan durumları bilmek bu durumlar hakkında önlem almak tüm anne ve babaların temel görevidir. Eğitimci bir baba olarak öğrencinin doğasını bozan unsurlar hakkında okurlarımı bilgilendirmek istiyorum.

Öğrenci Doğasını Bozan Unsurlar Şunlardır:

1-) Teknoloji: Gelişen teknoloji ile birlikte artık altın çağı yaşıyoruz. Teknolojinin imkanlarından yaralanan bir nesil olarak teknolojinin birçok zararını da görüyoruz. Teknolojiden en çok etkilenen tabaka hiç kuşkusuz çocuklardır. Bunun temel nedeni teknolojiyi doğru ve yerinde kullanma konusunda bilgi eksikliğine sahip olmalarıdır. Teknolojinin birçok olumsuz etkisi vardır. Özellikle ilkokul çağı da çocuklar bilgisayardan olumsuz etkilenmektedir. Ergenliğe yeni giren gençlerimiz erotik içerikli sitelerde ruhsal ve bedensel sağlığı bozulmaktadır. Oyun bağımlısı olan çocuklarımız saatlerce bilgisayar başında hem aklını hem sağlığını kaybetmektedir. Tabletin esiri olmuş haftanın 7 günü 24 saat elinden tablet düşmeyen çocuklar yetiştiriyoruz. Teknolojiyi kullanan değil teknolojinin esiri olmuş çocuklar yetiştiriyoruz. Akıllı telefonlarla saatlerce uğraşıp birbirinin yüzünü görmeyen aileler meydana geldi. İnsanlar sosyal yapıdan çıkıp bireyselleşmeye başladı.

2-) Aile Yapısı: Boşanmış aileler, aile içinde şiddet görmeler, cinsel istismar gibi bir çok olay ve hadise yaşanmaktadır. Aile yapısındaki bozulmalar çocuğun iç dünyasına ve başarısına etki etmektedir. Boşanan aile çocukları psikolojik olarak kendini toplamakta zorlanmaktadır. Aile içinde sürekli dövülen ve hakaret edilen çocukta ciddi özgüven eksikliği görülecektir. Güçlü aile yapısına sahip ailelerin çocukları başarıyı kolay elde ederler. Başarı elde etmek için en önemli şeye güçlü bir aile yapısına sahipler.

3-) Ekonomi: Birçok çocuk ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için okul çıkışlarında çalışmak zorunda kalıyor. Gün boyu okulda olan çocuğun oyun oynayarak enerjisini atması gerekir. Akşam olunca da oturup ödevlerini yapıp derslerine odaklanması gerekir. Çalışmak zorunda olan bir çocuk enerjisini atamadığı gibi akşam yorgun argın eve gelip hemen uyumaktadır. Çalışmak için zaman bulamamaktadır. Ekonomik durumu iyi olan aileler çocuklarını zengin öğrenme ortamlarına kolayca sokabilirken fakir aile çocukları ne yaparsa kendi çabaları ile yapmak zorunda kalıyor.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir