Tarhanalı Bükme Nedir, Nasıl Yapılır? Tarhanalı Bükme Yemek Tarifi

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere tarhanalı bükme nasıl yapılır, tarhanalı bükme için gerekli malzemeler nelerdir ve tarifi nedir onu anlatacağız.

Bükme bir çeşit hamur işi, börek demektir. Bazı yörelerde bükmenin diğer bir adı “Bütme” olarak da geçiyor. Şimdi sizlere tarhanalı bükme nasıl yapılır, tarhanalı bükme için gerekli malzemeler nelerdir kısaca yemek tarifini anlatacağız. Bu arada tarhanalı bükme tarhanalı hamur işi, tarhanalı börek anlamlarına da gelmektedir. Yani bildiğimiz lavaşlı böreğin diğer bir adı diyebiliriz.

Tarhanalı Bükme İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Tarhanalı bükme hamuru için:

  • Su
  • Un
  • Tuz

Tarhanalı bükme içi için:

  • Kuru tarhana

Tarhanalı bükme üzeri için:

  • Zeytinyağı

Tarhanalı Bükme Nasıl Yapılır? Tarhanalı Bükme Tarifi

Tarhanalı bükme yapmak için öncelikle su, un ve tuz ile hamur yapıyoruz ve bu hamuru 30 dakika kadar nemli bir bez altında dinlendiriyoruz. Ardından hamurlarımızı bezelerden alıyoruz. Hamur bezelerini yuvarlak biçimde açıyoruz. Bunların yarısına biraz sıvı yağ ve kuru tarhana katıyoruz. Açtığımız hamurun diğer yarısı diğer yarısının üstünü kapatacak şekilde katlayıp, kapatıp bunların açılmamasını sağlamak için kenarlarından bastırıyoruz. Sonrasında yarım daire şeklindeki bükmemizi sac tava üzerinde kısık ateşte pişiriyoruz, her 2 tarafını da pişirmemiz gerekiyor. Ardından bükmeleri sacın üstünden indirdikten sonra üzerlerine zeytinyağı sürüyoruz. Sıcak olarak servis edebiliriz. Afiyet olsun…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir