Blogger Siteye www. Olmadan Girmiyor Sorunu Çözümü

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere blogger sitelerin başına www. koymadan açılmaması hatasının çözümünü paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi .com .net veya herhangi bir uzantılı domainimizi blogger tabanlı siteye çevirebiliyoruz. Google’nin sunduğu imkan sayesinde hosting derdi olmadan sitemizi blogger alt yapılı şekilde kurabiliyoruz. Daha önceleri sitemizde ihs ve isimtescilden domaini blogger alt yapısına nasıl taşırız onu anlatmıştık yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Domaini blogger alt yapısına aldıktan sonra geriye tek bir sorunumuz kalıyor. O da sitenin başında www. olmadan açılmaması. Çünkü bazı kullanıcılar direkt olarak başında www olmadan site adını yazıyor ve .com yazıp girmeye çalışıyor. Haliyle blogger sitelerde hata veriyor siteyi açmıyor. Bu yüzden kısa bir ayar yapılması gerekiyor.

Yani kısaca blogger siteler herhangi bir ayarlama yapmaksızın “siteadi.com” şeklinde açılınca hata verir. Ama “www.siteadi.com” şeklinde başında www koyarsanız ancak böyle açılır. Normalde bu durum blogger admin panelinde yer alan “siteadresi.com öğesini www.siteadresi.com konumuna yönlendir.” seçeneğine tik işareti attığımızda olması lazımdır. Fakat bu tüm sitelerde olmuyor maalesef hatta hepsinde çalışmıyor diyebiliriz. Bunun için ayrı bir işlem yapılması gerekmektedir. Şimdi lafı uzatmadan maddeler halinde resimler eşliğinde blogger siteler başında www. olmadan nasıl sorunsuz açılır onu anlatalım.

Blogger Sitelerin Başında www Olmadan Açılmaması Çözümü

1-) Blogger sitemizin www olmadan açılmasını istiyorsak öncelikle alan adının kayıt olduğu yere giriş yapıyoruz. Mesela godaddy ise onun resmi sitesine veya isimtescil ise oraya giriyoruz. Biz örnek olması açısından isimtescil.net üzerinden anlatım yapacağız.

2-) Alan adının kayıtlı olduğu yere girdikten sonra www yönlendirmesi için “Gelişmiş DNS” kısmına giriyoruz. Veya sizin firma hangisiyse onun DNS ayarlarına giriyorsunuz.

NOT = Biz isimtescilden yapıyoruz sizin domain hangi firmadaysa yine aynı şekilde dns ayarlarından yapabilirsiniz.

3-) Ardından “A Kaydı Oluştur” kısmını seçiyoruz. Aynı şekilde siz hangi firmadan yapacaksanız oradan A kaydı oluşturmayı açıyorsunuz.

4-) Sonrasında buradan aşağıda paylaştığımız 4 tane ip adresini sırayla ayrı ayrı bu kısma ekliyorsunuz. Bu IP adresleri Google’a aittir. Yani bunları A kaydı olarak oluşturduğumuzda artık bloggerda www’siz site sorunsuz açılabilecek. Siteyi doğrudan www’liye dönüştürecektir.

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Yani yukarıdaki 4 ip adresini aşağıda gördüğünüz gibi sırayla “IP Adresi” bölümüne yapıştırıyorsunuz. Kayıt yerine ise boş bırakacağımız için @ işareti yazıyoruz. Sonrasında “Kaydet” butonuna basıyoruz.

5-) Domain alanında işimiz bitti şimdi blogger paneline giriş yapıyoruz. Buradan “Ayarlar > Temel” kısmını açıyoruz.

6-) Ardından yayıncılık kısmından aşağıdaki alanı açıyoruz. Burayı göremeyenler domainin yanındaki düzenle butonuna basabilir. Bu sayfaya girdikten sonra aşağıda gördüğünüz gibi “siteadi.com öğesini www.siteadi.com konumuna yönlendir.” seçeneğine tik işareti atıyoruz. Sonrasında ise “Kaydet” butonuna basıyoruz.

7-) Ardından blogger sitemizi başında www olmadan açtığımızda otomatikman www’ye yönlendiğini göreceksiniz. Daha iyi sonuç için gizli sekmeden denemeyi unutmayınız veya mobil telefonlarınızdan da olur. Dediğimiz gibi kısaca anlatmak gerekirse; blogger sitelerinizin www olmadan da açılmasını istiyorsanız alan adı firmasına giriş yapıp domaine yukarıda verdiğimiz 4 dns ip numarasını A kaydı olarak ekliyoruz. Ardından blogger panele gelip tik işareti koyuyoruz. Bu şekilde işlemleri tamamlamış oluyoruz.

Bu şekilde yaparsanız blogger tabanlı sitelerin başına www koyamadan da açılmasını sağlayabilirsiniz. Umarız faydalı olur iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

  1. Hocam peki adsense için sorun olur mu. Sonuçta www ile kayıt olmuyor adsense ye

    1. Sorun olmaz diye biliyorum hocam bizzat bende o şekilde blogger site var adsense onaylanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir